V Levici pozivamo Vlado RS, da nemudoma odpravi diskriminacijo in ponižujočo obravnavo delavcev in delavk, ki se borijo proti novemu koronavirusu. Zahtevamo, da vlada odpravi diskriminacijo delavcev, ki delo opravljajo preko zasebnih izvajalcev, ki jih najema država oziroma njene institucije, bolnišnice, domovi za starejše, drugi javni zavodi, zavodi s koncesijo, ustanove ali občine, in jim prizna popolnoma enake dodatke za delo v rizičnih razmerah, kot jih prejemajo zaposleni v javnem sektorju. Prav tako zahtevamo, da nemudoma zagotovi, da bodo delavci in delavke, ki delajo v okoljih, kjer jim pripada dodatek za rizično delo, v primeru okužbe na delovnem mestu prejeli 100-odstotno nadomestilo plače.
V zadnjem tednu so nas pretresle novice, da nekateri delavci, ki so se se z novim koronavirusom okužili na delovnem mestu, ne prejemajo polnega nadomestila plače oziroma se pri uveljavljanju te pravice soočajo s težavami in birokratskimi zapleti. 100-odstotnega nadomestila za primer okužbe niso prejeli niti delavci, zaposleni v zdravstvu in socialnem varstvu, navkljub temu da so delali v okoljih, kjer je novi koronavirus prisoten, denimo na t. I. covid oddelkih. Zaposleni v zdravstvu in socialnem varstvu, delavci v bolnišnicah na covid oddelkih, negovalno in zdravstveno osebje v domovih starejših občanov, delavci v laboratorijih, pravzaprav vsi, ki delajo v okoljih, kjer je virus prisoten med varovanci, bolniki in zaposlenimi ter tveganje za okužbo veliko, si v primeru okužbe zaslužijo polno nadomestilo, če se okužijo pri svojem delu, ki ga opravljajo za dobrobit nas vseh.
V Levici še vedno vztrajamo, da je treba odpraviti “outsourcanje” v javnem sektorju in delavce, ki so potrebni za izvajanje nalog v javnem sektorju neposredno zaposliti. Nesprejemljivo je, da vlada v šestih poskusih sprejemanja zakonodaje na področju obravnave delavcev, ki so ključni za premagovanja epidemije ni uspela teh anomalij odpraviti in delavcem nameniti pravične obravnave in plačila za delo.