PRIPRAVNIŠTVO: če je obvezno, naj bo zagotovljeno in plačano

V Združeni levici smo podprli umik obravnave Zakona o ukrepih na področju pripravništva. Če bi bili sprejeti amandmaji, ki bi jih predlagala vlada, bi se položaj pripravnikov, ki je že zdaj nesprejemljiv, še poslabšal. Ker smo računali na koalicijsko disciplino pri potrjevanju vladnih predlogov, smo podprli umik, čeprav smo tudi sami predlagali amandmaje, ki omogočajo celovito in pravično rešitev.

Po našem predlogu bi morala vlada v treh mesecih določiti število pripravniških mest v državnih organih in javnih zavodih ter zagotoviti sredstva za zaposlitev pripravnikov. Za pripravnike bi bilo treba uveljaviti izjeme od omejitev zaposlovanja v javnem sekotorju.

Kaj bi se zgodilo, če bi bil vladni rpedlog sprejet, lahko vidimo na primeru socialnega varstva. Neplačano pripravništvo je z zakonom prepovedano, sredstev za zaposlitve pripravnikov ni, pa tudi če bi bila, so vsi proračunski uporabniki dolžni vsako leto zmanjšati število zaposlenih za 1 odstotek. Zato že več diplomantov socialnega dela ni čaka na opravljanje pripravništva brez katerega praktično ne morejo pristopiti k opravljanju strokovnega izpita, brez katerega ne morejo samostojno delati v svojem poklicu. Če bi bil sprejet vladni predlog, bi ta eksces postal sistem. Uresničil bi se edini scenarij, ki je še slabši od neplačlanih pripravništev, in sicer da v javnih zavodih splojh ne bi bilo nobenih pripravništev.

V Združeni levici smo podprli sklep odbora, ki nalaga vladi, da v treh mesecih mesecev pripravi vse potrebne podatke, potrebne za ureditev področja (obveznih) pripravništev (v javnem sektorju). Konkretno, da ugotovi koliko pripravništev je v javni upravi in v javnih zavodih potrebnih in na podlagi tega zagotovi potrebna sredstva za njihovo plačilo. Glede na to, koliko črnila je bilo na temo že prelitega, je potreba po takem sklepu svojevrsten absurd. Da teh podatkov po vsem tem času ministrica za delo Kopač Mrakova iz vrst menda strašno socialne SD še nima namreč priča bodisi o nesposobnosti bodisi o pomanjkanju politične volje.

In prav slednji scenarij se vsiljuje kar samo od sebe. Ob odsotnosti analize potrebnih plačanih pripravniških mest je področje nemogoče urejati, MDDSZ pa SD in ista ministrica sklenjeno obvladuje že 2 leti. V vsem tem času – nič. Upravičeno smo lahko ogorčeni, nikakor pa presenečeni. Za vlado, ki jo zanimajo številke, ne pa ljudje in ki odgovarja mednarodnim finančnim institucijam, ne pa lastnim državljanom je aktivno zaviranje zbiranja in pronicanja teh podatkov svojevrstna zaščita pred pritiskom javnosti. Zakaj neki bi si nalagal dodane stroške – če pa lahko ljudje delajo zastonj?

Ljubljana, 14.03.2015

Foto: Roman Šipič/Delo

Deli.