Primer Anuška Delić: Nedopusten pritisk na medijsko svobodo

14.10.2014

Delovi novinarki Anuški Delić, ki je razkrila sodelovanje neonacistične skupine Blood & Honour z največjo opozicijsko stranko, grozi tri leta zaporne kazni. Tožilstvo ji očita izdajo tajnih podatkov.

V Združeni levici ocenjujemo, da je Delićeva delovala v korist javnosti tako, da je razkrivala delovanje skrajnih neonacističnih skupin in njihove povezave z največjo opozicijsko politično stranko. Prav tako je nedvomno delovala v javnem interesu, ko je opozarjala, da državna oblast ni ukrepala zoper dejavnosti slovenske neonacistične grupacije kljub temu, da je bila obveščena.

Želimo si, da bi pristojni organi svojo pozornost preusmerili na bistvo tega problema ter preganjali delovanje skrajnih skupin, namesto da onemogočajo medijsko svobodo, kriminalizirajo neodvisno in preiskovalno novinarstvo ter javnosti kratijo pravico do obveščenosti.

Primer Anuške Delić ni osamljen. V Sloveniji sta zaradi izdaje tajnih podatkov ovadena novinarja Peter Lovšin in Meta Roglič. V Združeni levici zato državo pozivamo, da neha preganjati raziskovalne novinarje, in predlagamo sprejem zakonodaje, ki dekriminalizira odgovornost novinarjev za objavo tajnih informacij, ki so v interesu javnosti.

Deli.