Koalicija in predstavniki ministrstva končno prisluhnili opozorilom Združene levice

Odbor za Gospodarstvo in Odbor za zadeve Evropske unije sta se danes seznanila s pogajanji za sklenitev sporazuma o čezatlantskem trgovinsko-investicijskem partnerstvu med EU in ZDA (TTIP), prostotrgovinskega sporazuma med EU in Kanado (Ceta) ter sporazuma o trgovini s storitvami (Tisa). Odbora sta tokrat prisluhnila argumentom Združene levice in predstavnikom civilnodružbene iniciative Koalicija proti tajnim sporazumom ter sprejela več sklepov.

Združena levica je med drugim vlado pozvala, da se zavzame za čim večjo transparentnost pogajanj in da v pogajanja vključi zainteresirano javnost pri oblikovanju stališč RS do teh sporazumov. V okviru razprave o pogajanj o sporazumu TTIP je Luka Mesec predlagal, da se mehanizem za reševanje sporov med investitorjem in državo (ISDS) izključi iz pogajanj, ker je slednji predmet številnih strokovnih kritik in nasprotovanja javnosti.

Stališče Združene levice in strokovne javnosti je, da sporazumi v trenutni obliki ne koristijo in škodijo tako gospodarstvu kot družbeni blaginji, kakovostnim delovnim mestom, delavskim, okoljskim, zdravstvenim in socialnim standardom v Sloveniji. To potrjuje vse več strokovnih študij, med njimi tudi študija centra poslovne odličnosti ljubljanske ekonomske fakultete in European Council of Foreign Affairs.

Ker je nujno, da se v Sloveniji ohrani dosežena raven standardov – socialne in delavske pravice ter zdravstvenem in okoljskem področju, vključno s področjem predpisov o varni hrani in omejitvami za GSO -, smo v Združeni levici predlagali, da Vlada pripravi študijo o ekonomskih, okoljskih in družbenih posledicah sporazumov za Slovenijo ter jih predstavi Državnem zboru.

V skladu s tem je Združena levica vlado in odbor pozvala, da se sporazuma Ceta kot TTIP obravnavata kot sporazuma mešane pristojnosti EU in njenih članic, kar pomeni, da morajo mednarodna sporazuma v končni instanci ratificirati poslanci v Državnem zboru.

Ljubljana, 12.02.2015

Deli.