Zavrnitev referenduma o obrambi podprle vse poslanske skupine razen Združene levice

 

Poslanci Državnega zbora so na včerajšnji izredni seji brez večje razprave zavrnili pobudo Radia Študent za razpis referenduma o dopolnitvi zakona o obrambi. Zavrnitev referendumske pobude so podprle vse poslanske skupine razen Združene levice.

Državni zbor je na izredni seji z 71 glasovi za in šestimi proti zavrnil razpis referenduma o dopolnitvi zakona o obrambi, ki vojski podeljuje policijska pooblastila. 71 poslank in poslancev je namreč ugotovilo, da sprejete ustavne spremembe referendumske ureditve ne dopuščajo referenduma o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč. Na podlagi te ugotovitve so izglasovali, da referendum o dopolnitvi zakona o obrambi ni dopusten in zaustavili zbiranje podpisov v podporo zahtevi Radia Študent za razpis referenduma. 

V Združeni levici smo na seji državnega zbora opozorili, da vsebina dopolnitve zakona o obrambi ne spada v to določbo, saj spremenjeni 90. člen Ustave ne prepoveduje referenduma o zakonih, ki zadevajo varnost in obrambo države, kar nasploh. Prepoved je namreč dopustna samo, če gre za uzakonitev ukrepov, ki so nujni. 124. člen Ustave pravi, da vojska brani ozemeljsko celovitost in nedotakljivosti države. Ta pogoj pa v tem primeru ni izpolnjen, ker: begunska kriza ni naravna nesreča, neoboroženi ljudje niso nikakršna vojaška grožnja, varnost države pa ni ogrožena, da bi bilo za to treba spremeniti zakon. A kljub temu je med strankami koalicije in desne opozicije prevladalo skupno prepričanje, da pri begunski krizi, zaradi katere so vojski sploh podeljena policijska pooblastila, ne gre za administrativni, logistični in humanitarni problem, ampak v prvi vrsti za varnostno in obrambno vprašanje.

V Združeni levici menimo, da na humanitarne, administrativne in logistične probleme aktualne  begunske krize ni bilo potrebe odgovarjati s ohlapno podeljevanjem policijskih pooblastil vojski in povečanjem militarizacije v državi. Nasploh pa je sporno, da se s spremembo zakona o obrambi vojski lahko omogoči širše varovanje državne meje, t.j. delovanje v notranjosti državnega ozemlja, ne le v trenutni situaciji, ampak vsakič, ko bo 2/3 poslancev DZ ocenilo, da za takšen ukrep obstajajo upravičeni razlogi. Seveda, jasnega kriterija, ki omogoča uporabo zakona, pa DZ ni sprejel. Več o tem http://zdruzena-levica.si/344-korak-k-orbanizaciji-slovenije.

Ker je bil sklep o prepovedi referenduma o dopolnitvi zakona o obrambi včeraj sprejet z veliko večino glasov, in če bo prestal ustavno presojo, ki jo napoveduje predlagatelj referenduma Radio Študent, bodo v tej državi dopustni samo še referendumi o zakonih, ki varujejo človekove pravice, prepovedani pa bodo referendumi o zakonih, ki v človekove pravice posegajo. Na to v Združeni levici ne moremo pristati, zato smo glasovali proti.

Deli.