Ustavna pritožba na zakon o RTV je zavlačevalni manever

Foto: Nebojša Tejić/STA

Na Ministrstvu za kulturo vložitev ustavne presoje na novelo zakon o RTVS razumemo kot še en zavlačevalni manever.

Ministrica dr. Asta Vrečko poudarila: »Novi zakon o RTV je bil potrjen v državnem zboru. Na referendumu so ga potrdili volilci. Ustavna presoja je demokratična pravica, ki jo spoštujemo, vendar to ne zadrži izvajanja pripravljalnih postopkov Ministrstva za kulturo z vsemi deležniki, ki imenujejo Svet RTVS.«
Ministrica je ob tem še spomnila zakaj je bila novela zakona o RTVS sprejeta po nujnem zakonodajnem postopku: »Nujen zakonodajni postopek je bil potreben za preprečitev težko popravljivih posledic za delovanje države, in sicer v širšem smislu, kamor lahko štejemo RTVS s svojim statusom, poslanstvom in ustavno varovano funkcijo na področju zagotavljanja pravice do javne obveščenosti, ki je predpogoj za obstoj demokracije in s tem posledično tudi države.«
Sicer pa je temeljni namen zakona zagotoviti institucionalno in programsko avtonomijo RTVS ter zaščititi novinarsko oz. uredniško neodvisnost. To je predpogoj, da lahko RTVS opravlja svoje zakonsko določeno poslanstvo, utemeljeno na ustavno varovani pravici do svobode izražanja oziroma javnega obveščanja.
Ministrica je spomnila tudi na stavko, ki na RTVS poteka že pol leta: »Dolgotrajna stavka novinarskih sindikatov RTV Slovenija, je pokazala, da stara zakonska ureditev omogoča razmere, v katerih lahko prihaja do omejevanja te svobode, oziroma do možnosti vplivanja vladajoče politike na programske odločitve RTV Slovenija. Ker pa je pri pravici do javnega obveščanja in obveščenosti ključna tudi časovna komponenta, s spremembo zakona ne moremo odlašati. Prav odlašanje pa je glavni namen predlagateljev napovedane ustavne presoje novega zakona o RTVS. Politična opozicija in sedanje politično nastavljeno vodstvo RTVS namreč poskušata na vse načine preprečiti zakonske spremembe, s katerimi hočemo umakniti strankarsko politiko iz vodenja javne RTVS.«

Deli.