Levica za preklic sklepa o “prepoznanju” Juana Guaidòja

Slovenska vlada je pred dnevi »prepoznala« Juana Guaidòja za legitimnega predsednika Venezuele. To je storila brez demokratične razprave, pod pokroviteljstvom ZDA ter nekaterih držav EU. V Levici takemu priznanju, ki krši ustavo in se požvižga na mednarodno pravo, nasprotujemo. Zato sklicujemo nujno sejo OZP, na kateri bomo, prvič, od Vlade RS zahtevali preklic sklepa o “prepoznanju”. Drugič, odboru in vladi bomo predlagali, da se javno opredelita proti kakršnimkoli poskusom vojaškega poseganja v Venezuelo, ki ga predlaga ameriški predsednik Trump. In tretjič, predlagali bomo, da se prizadevanja za stabilizacijo razmer v Venezueli nadaljuje v okviru Organizacije združenih narodov in stremi k miroljubni rešitvi krize.

ZDA želi državljansko vojno v Venezueli

V Levici se zavedamo razsežnosti krize v Venezueli. Dejstvo je, da v državi vlada humanitarna kriza in da je kolaps venezuelskega gospodarstva, ki je deloma posledica padca cen nafte, deloma pa ekonomske vojne ZDA proti čavizmu, eden od največjih v sodobni zgodovini. Vendar pa je prepoznanje Juana Guaidòja kot legitimnega predsednika Venezuele poteza, ki ne prispeva k razrešitvi krize, ampak jo še poglablja in izziva njeno eskalacijo v državljansko vojno.

Ameriško izvažanje demokracije torej ne prinaša prebivalcem Venezuele nič dobrega. Jasno je, da novonastajajoča koalicija voljnih upor proti predsedniku Maduru spretno izkorišča za doseganje svojih ciljev. Ti pa, kot ponavadi, nimajo nič skupnega z zagotavljanjem svobode, blaginje ali pa demokracije. Ali kot se je javno pred kamero izrazil Trumpov svetovalec za nacionalno varnost John Bolton, za intervencijo v Venezueli ne stojijo humanitarni interesi ali želja po demokraciji, ampak da gre za nafto. Zato ne preseneča, da je Trump za svojega posebnega odposlanca za Venezuelo imenoval Eliotta Abramsa, ki je pod Reaganom in Bushem zasledoval ameriške imperialistične cilje in organiziral krvavave puče v Gvatemali, Nikaragvi, Hondurasu in El Salvadorju, kjer je umrlo na sto tisoče nedolžnih ljudi.

Matej T. Vatovec: “V Venezueli smo priča zahodnemu intervencionizmu in spodbujanju državnega udara, ki mu je Vlada RS dala legitimnost s ‘prepoznanjem’ Juana Guaidòja. Jasno je, da se je s to odločitvijo vlada še enkrat podredila politiki ZDA, ki ne prispeva k razrešitvi krize, ampak jo poglablja.”

Slovenija krši mednarodno pravo

Slovenija je zamudila priložnost, da končno pokaže mednarodno zrelost in se kot nekatere države zavzame za mirno rešitev spora. S prepoznanjem nekoga, ki se je samooklical za predsednika brez vsakršne pravne ali ljudske podlage, se je Slovenija postavila na stran ameriškega intervencionizma, ki je po svetu zanetil že desetine državljanskih vojn.  Pri tem je tudi napačno brala Ustavo Bolivarske republike Venezuele, prekršila slovensko ustavo in osnovne standarde mednarodnega prava, predvsem Ustanovno listino Organizacije združenih narodov ter Deklaracijo sedmih načel (Resolucija 2625 (XXV)).

Slovenska vlada napačno razume in interpretira 233. člen Ustave Bolivarske republike Venezuele, ki ob trajni nezmožnosti opravljanja funkcije predsednika (to so: smrt, odstop, razrešitev zaradi sodbe Vrhovnega sodišča, trajna nezmožnost in opustitev dolžnosti, ki jo kot tako opredeli Narodna skupščina) predvideva zgolj dva možna razpleta; sklic novih volitev ali prenos funkcije na podpredsednika republike. Samooklic ali prenos oblasti po hierarhični lestvici na predsednika parlamenta ni nikjer predviden.

Ker gre za mednarodno vprašanje, ki zadeva položaj ljudstva druge suverene države, bi morala Vlada RS v prvi vrsti upoštevati stališča in pomen OZN, ne pa posameznih stališč držav ali stališč predstavnikov iz Evropske komisije, sploh ob dejstvu, da je Evropski svet neenoten do tega vprašanja in ni sprejel skupnega stališča.

Kršitev mednarodnega prava s priznanjem samooklicanega vodje države ugotavlja tudi Raziskovalna služba nemškega parlamenta, ki v svoji raziskovalni nalogi z dne 7. 2. 2019 “O priznanju tujih vodij države” ugotavlja, da lahko v primeru Venezuele priznanje predstavlja vmešavanje v notranje zadeve druge države bodisi sovražno dejanje zoper njo. Ter dalje, da zaradi vseh okoliščin obstajajo razlogi, da gre pri takem priznanju za vmešavanje v notranje zadeve druge države.

Izpostaviti je treba, da je priznanje revolucionarne ali pučistične oblasti v mednarodnem pravu dopustno le po tem, ko se ta že nedvomno uveljavi. Ker pa Guaidò ni uveljavljen, ne izvaja oblasti in nima nadzora nad vladnimi organi niti nad vojsko, je odgovor precej preprost. Prav zaradi tega je njegovo priznanje s strani ZDA in drugih držav, med drugim tudi Slovenije, neutemeljeno in nično.

Matej T. Vatovec: “Vmešavanje v notranje zadeve države je vselej treba smatrati kot nedopustno intervencijo v skladu s pomenom v mednarodnem pravu. S prepoznanjem vlada krši osnovna načela ustanovne listine OZN, našo ustavo ter nenazadnje tudi Deklaracijo o zunanji politiki RS in si istočasno maže roke s spodbujanjem državljanske vojne.

Sklic nujne seje OZP in preklic sklepa o prepoznanju

V Levici nasprotujemo priznanju Juana Guaidòja za začasnega predsednika Bolivarske republike Venezuele. Ker je Vlada RS s priznanjem kršila ustavo in mednarodno pravo, sklicujemo  odbor za zunanjo politiko in zahtevamo:

  1. da Vlada RS nemudoma prekliče sklep o “prepoznanju” g. Juana Guaidòja za začasnega predsednika Bolivarske republike Venezuele;
  2. da se Slovenija pridruži prizadevanjem za stabilizacijo razmer v Bolivarski republiki Venezueli v okviru Organizacije združenih narodov;
  3. Vlada RS naj v prihodnje aktivno zavzema stališča, ki nasprotujejo vsakršni vojaški intervenciji v Venezueli skladno z Deklaracijo o zunanji politiki Republike Slovenije, Ustanovno listino Organizacije združenih narodov in zavezo k mirovni politiki ter kulturi miru in nenasilja zapisani v Ustavi Republike Slovenije.
Deli.