V Levici že dalj časa z zaskrbljenostjo in ogorčenjem spremljamo obstruiranje in preprečevanje snemanj sej študentskega zbora ŠOU v Ljubljani s strani peščice zaposlenih in funkcionarjev iz kvote vodstvenih struktur Modrih in Povezanih, ki ŠOUL obvladujeta že več kot desetletje.
Slovenska javnost že desetletja posluša o takšnih in drugačnih finančnih mahinacijah in odtekanju denarja za zasebne namene vodstvenih struktur študentskih organizacij, naj bo to v Mariboru, Ljubljani ali na Primorskem.
Seja študentskega zbora ŠOUL, ki poteka danes, naj bi obravnavala poročilo računskega sodišča, ki je izšlo decembra lani. Iz njega je jasno razvidno, da je ŠOU v Ljubljani s sredstvi, ki jih večinoma pridobivajo iz naslova koncesijske dajatve, torej iz davka na študentsko delo, ravnal netransparentno.
Računsko sodišče je dokazalo, da je ŠOUL v letu 2020 namenila 500 tisoč evrov, v letu 2021 pa 700 tisoč evrov za projekte, ki jih ni niti načrtovala, niti ni o njih poročala, prav tako pa jih ni primerno dokumentirala. Mnogo sredstev, ki jih je v preteklosti porabljala ŠOUL, na noben način ni imelo veze s študenti: spomnimo se gradnje privatnega vrtca v prostorih ŠOU ali ureditev prostorov za privatnega brivca.
Poleg tega je v letu 2020 namenila 1,2 milijona evrov, v letu 2021 pa 1,1 milijona evrov zavodom, v katerih (z izjemo Radia Študent) sedijo bivši funkcionarji strank Modri ali Povezani – računsko sodišče je dokazalo, da ŠOUL nad porabo teh sredstev ni izvajala nadzora.
Poročilo potrjuje upravičenost dolgoletnih kritik študentskih opozicij, ki so opozarjale, da vodstvena garnitura, na čelu z direktorjem Andrejem Klasincem, ni primerna za vodenje organizacije. Kot kaže poročilo, je Klasincu ŠOU v Ljubljani preko aneksov leta 2020 izplačeval plačo 5250 evrov bruto, čeprav bi po Zakonu o študentski skupnosti lahko prejemal “le” dvakratnik slovenske povprečne plače.
V Levici pozivamo organizacijo, da omogoči snemanje in prenos seje, direktorja Klasinca pa glede na izsledke revizije pozivamo, da s položaja po več kot desetih letih odstopi!
Študentsko organiziranje na Slovenskem bi lahko prineslo marsikaj dobrega – vsekakor pa ni namenjeno temu, da deluje kot netransparentna privatna blagajna za interese njegovih skorumpiranih funkcionarjev.