Rastko Močnik: Zakaj kapital napada revne?

Gospodarska zbornica Slovenije, tukajšnji politični zastopnik kapitala, je sprožila gonjo proti odločitvi državnega zbora, da denarno socialno pomoč s sedanjih 297,53 evrov dvigne na 385,05 evrov. Znesek je pod eksistenčnim minimumom. Predlagali so ga leta 2009, ko je bil prav tako prenizek, saj so takrat minimalni življenjski stroški za odraslo osebo znašali 562,07 evrov. Minimalni življenjski stroški v letu 2016 so znašali 613,41 EUR na mesec. Številni ideološki aparati (STA, javna televizija, Slovenske novice, Delo) so se pridružili kampanji GZS. Njihovi argumenti so: 1. država namenja »dodatnih 50 milijonov za nedelo«; 2. brezposelni ne bodo več »iskali zaposlitve«, temveč bodo raje brezdelno uživali v povišani socialni pomoči; 3. izplačilo »dodatnih 50 milijonov« bo ogrozilo ravnotežje v državni blagajni.

Skupina svetnikov Državnega sveta je predlagala odložilni veto na sklep Državnega zbora z argumentom, da bodo dodatni denar pobrali z državnih sredstev za infrastrukturo – in s tem ogrozili varnost na cestah. Državni svet je zavrnil predlog.

Kapital v Sloveniji ni sposoben zaposliti vseh za delo sposobnih ljudi. S tem ustvarja brezposelnost in revščino. Potem z brezposelnostjo in revščino izsiljuje delavke in delavce, da se sprijaznijo z negotovimi in ponižujočimi oblikami zaposlitve. Nadalje z brezposelnostjo, revščino in negotovostjo izsiljuje zaposlene delavke in delavce, da se sprijaznijo z nizkimi mezdami, z revščino ob zaposlitvi, s surovimi delovnimi razmerami, z vse hujšim ritmom dela – skratka, z vse bolj nečloveškim izkoriščanjem. Kapital s svojo nesposobnostjo, da bi zagotovil človeka vredno življenje, izsiljuje delavski razred in zdaj še državo.

Kapital in njegovi propagandisti zahtevajo od države, naj ne opravlja svoje osnovne dolžnosti – naj ne poskrbi za količkaj človeka vredno življenje tistih, ki jih je kapital najbolj prizadel. Kapital, njegovi zastopniki in njegovi propagandisti hujskajo javnost proti žrtvam družbenega razkroja, ki ga povzroča kapital.

Zadnji čas je, da se upremo kapitalu in se začnemo reševati iz sedanje mračne zgodovinske epizode – obnove kapitalizma v Sloveniji.

Rastko Močnik
Članek je bil prvotno objavljen v časopisu Delo in objavljen z dovoljenjem avtorja.

Deli.