PS Združena levica – FRACK OFF

V Združeni levici se zavzemamo za moratorij na črpanje plina z nekonvencionalnimi metodami. Zato smo pozvali pristojne ministre, da obrazložijo stališče vlade do sporne tehnologije črpanja plina ter ustavijo še en zgrešen projekt, ki se pripravlja v Prekmurju.

V Petišovcih se pripravlja pridobivanje zemeljskega plina s hidravličnim drobljenjem (t.i. fracking). Gre za tehnologijo, ki se v glinastih skrilavcih ali peščenjakih uporablja za pridobivanje nekonvencionalnih zalog plina. Pri postopku se v zemeljsko vrtino pod visokim pritiskom vbrizga voda z dodanimi kemičnimi in mehanskimi snovmi. To povzroča drobljenje kamnine oz. nastajanje razpok v katere se ujame plin, ki se potem izčrpa.

Posledice hidravličnega drobljenja so onesnaženje podtalnice in pitne vode s strupenimi snovmi, degradacija okolja in potresni sunki ob samem hidravličnem drobljenju. To je tudi razlog, da so se številne civilno-družbene pobude po svetu uprle tovrstnem pridobivanju nekonvencionalnih zalog zemeljskega plina. Pridobivanje plina na ta način je prepovedano na Nizozemskem, v Franciji, Luksemburgu, Nemčiji in Bolgariji ter regionalno na Irskem, v Španiji in v Švici. Večji protesti proti tovrstnem pridobivanju zemeljskega plina so bili na Irskem, Poljskem, v Romuniji in Veliki Britaniji.

Republika Slovenija je dala dovoljene za fraktoriranje v vrtinah Pg-10 in Pg-11 , čeprav gre za pridobivanje plina po nekonvencionalni metodi ter ob dejstvu, da zakonodaja in inšpekcijske službe niso pripravljene na tovrstna okoljska tveganja. Trenutno poteka postopek za izdajo dovoljenja za gradnjo plinske rafinerije v Petišovcih.

Geoenergo, nosilec dvajsetletne ekskluzivne koncesije za izkoriščanje plina na območju Murske depresije, je sklenil pogodbo o skupnih vlaganjih s podjetjem Ascent Slovenia Limited, ki je registrirano na britanskih Deviških otokih. Proces, kolikor mi je znano, poteka kot dogovarjanje gospodarskih družb brez neposredne vloge države.

Rafinerija, če do nje pride, bo zgrajena na prvovrstnem kmetijskem zemljišču ter v širšem območju, kjer naj bi se razvijal termalni turizem. Lokalno prebivalstvo se dobro spominja nesreče iz leta 1998 na plinskem polju Nagylengyelu na Madžarskem, nedaleč od slovenske meje. Republika Slovenija nima vzpostavljene ustrezne okoljske in rudarske regulative za tovrstne nekonvencionalne metode pridobivanja zemeljskega plina. Ob tem pa tudi ne kaže potrebe, da se preuči problematika tehnologije hidravličnega drobljenja, saj se očitno odločitev o novem črpališču prepušča dolgoletnem koncesionarju in tuji korporaciji.

Lokalno prebivalstvo je upravičeno ogorčeno, saj vse kaže, da gre za še en projekt iz nabora tistih, ko se reče, da “je že prepozno, da bi ga ustavili”, ne glede na njegove posledice.

Zato je v imenu Združene levice dr. Franc Trček pozval ministrico za okolje in prostor go. Ireno Majcen, ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo g. Zdravka Počivalška in ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejana Židana, da pojasnijo »kakšno je stališče Slovenije do sporne tehnologije črpanja zemeljskega plina« ter odgovorijo »kdo bo ustavil to norijo?«

Odgovor si lahko preberete na tej povezavi

Deli.