Levica Maribor proti uničenju Tkalke!

V letu, v katerem Maribor nosi naziv Evropska prestolnica socialnega podjetništva, je Mestna občina Maribor poskrbela za zaprtje skupnostnega razvojnega centra Tkalka. Levica Maribor temu nasprotuje in ob tem ugotavlja dvomljive upravne in politične prakse vodstva MOM.

Alternativna poslovna stavba Tkalka (Tkalski prehod 4, Maribor) se je v zadnjih letih pokazala kot pomembno stičišče družbenega in gospodarskega razvoja Maribora. Njene raznolike funkcije so dajale mestu pomemben nov razvojni utrip, ki je številnim mladim in tudi manj mladim, predvsem pa mesto mislečim občankam in občanom, vlival upanje, da je v tem mestu smiselno vztrajati in se boriti ter skupaj in skupnostno (so)delovati.

Zgradba Tkalke je organizirana kot razvojna zadruga in deluje kot mestni ter regijski skupnostni razvojni center na področju socialne ekonomije in zadružništva. Ob tem je potrebno omeniti, da je prav zaradi podpornih aktivnosti, ki potekajo v Tkalki v Podravju, trideset odstotkov vseh socialnih podjetij v Sloveniji, od tega jih je 20 odstotkov samo v Mariboru.

Delovanje Tkalke predstavlja nov in napreden razvojni pristop k večanju ekonomske demokracije in vzpodbujanja samoorganiziranega poslovnega in hkrati družbeno angažiranega delovanja prebivalk in prebivalcev mesta. Njeno delovanje pa je skozi vsa leta prečilo nelagodno razmerje z Mestno občino Maribor, lastnico zgradbe. Kratek časovni pregled dogajanja zelo slikovito prikaže uspešnost Tkalke in vsaj nenavadno odzivanje MOM:

  • V začetku 2014 različne organizacije na MOM podajo predlog za oživitev 2400 kvadratnih metrov in skoraj šest let neuporabljanih prostorov bivšega galenskega laboratorija Mariborskih lekarn.
  • Poleti 2014 organizacije in posamezniki s prostovoljskim delom, lastnimi sredstvi in donatorskimi prispevki usposobijo zgradbo, ki jo v spomin na mestno obrtniško tkalsko tradicijo poimenujejo Tkalka.
  • Tehnični pregled s strani lastnika (MOM) ni opravljen, primopredaja stavbe med lastnikom in uporabniki ni opravljena.
  • Jeseni 2014 Tkalka odpre svoja vrata za pobude, posameznike in organizacije, ki delujejo na področju socialne ekonomije in zadružništva.
  • Nove prostore Tkalke obišče župan Mestne občine Maribor, dr. Andrej Fištravec, pohvali nov alternativni poslovni center in izreče načelno podporo organizacijam in aktivnostim.
  • 2015 Tkalka prejme »Priznanje za najboljšo netehnološko inovacijo« Štajerske gospodarske zbornice.
  • 2015 Tkalko obišče predsednik vlade RS, dr. Miro Cerar z vladno delegacijo, v kateri je tudi Zdravko Počivalšek, minister za gospodarstvo.
  • 2015 Tkalka osvoji nagrado za »Najboljši prostor podjetniškega sodelanja v Sloveniji 2015« (Slovenian Best Coworking Space Award 2015), ki jo podeljuje Agencija SPIRIT (Javna agencija Republike Slovenije za spodbujanje podjetništva, internacionalizacije, tujih investicij in tehnologije).
  • Tega leta v Tkalki deluje 60 podjetij, več kot 130 posameznikov v razvojnih programih in podjetniških iniciativah, v nadaljnjih letih je opravljenih usposabljanj za 5000 ljudi.
  • Tkalka postane z revitaliziranim Tkalskim prehodom in dvoriščem živahno središče dogajanja na področju socialne ekonomije ter zadružništva v Mariboru in okolici, uporabniki prostorov in okoliški prebivalci hvalijo dobro vzdušje.
  • V začetku 2017 MOM prevzame oddajanje prostorov Tkalke v uporabo. Od takrat do danes MOM, kljub povpraševanju, z uporabniki ne sklene niti ene nove pogodbe o uporabi prostorov
  • V istem letu MOM pri Mariborski razvojni agenciji naroči izdelavo upravljavskega modela Tkalke (način tehničnega in vsebinskega upravljanja zgradbe), a do njegove izvedbe ne pride, MOM z dokumentom ne seznani upravnega odbora Tkalke ali javnosti.
  • Junija 2017 organizacije iz Tkalke kljub težavam z MOM gostijo mednarodno konferenco na temo prenosov podjetij na delavske zadruge TrasfertoCOOPS. Dogodka se udeležijo gostje iz največjih evropskih zadružnih federacij in konfederacij (CG Scop iz Francije, Cooperatives Europe ter CECOP-CICOPA Europe. Sofinancerji so Evropska komisija, Agencija SPIRIT in MGRT.
  • V drugi polovici 2017 se kljub neodzivnosti MOM nadaljuje povpraševanje po najemu prostorov v Tkalki. Med drugim se za najem celotnega pritličja zanima Muzej arhitekture in oblikovanja iz Ljubljane, medgeneracijski center Mozaik iz Murske sobote, ter številne organizacije iz Maribora in okolice. MOM se na njihove pobude in povpraševanje ne odzove.
  • Konec 2017 MOM uporabnike Tkalke neuradno seznani, da se za nakup zgradbe zanima neko »visokotehnološko podjetje, ki naj bi obljubljalo dvesto petdeset novih zaposlitev«, a podrobnosti ne razkrijejo. Prav tako MOM uporabnikom Tkalke ne ponudi nadomestnih prostorov.
  • V začetku 2018 je v Tkalki le še 25 podjetij, infotočka je zaprta, zasedenih je le približno 40 odstotkov površin.
  • v letu 2018 Maribor postane Evropska prestolnica socialne ekonomije.

V Levici Maribor ugotavljamo, da je za ogrožen obstoj Tkalke in podpornega okolja za socialno podjetništvo in zadružništvo odgovorna Mestna občina Maribor, predvsem nestrokovno, netransparentno, stihijsko in samovoljno delovanje njenega najvišjega političnega vodstva.

Ob tem lahko opazimo nekaj zaskrbljujočih splošnih in v zadnjih letih ponavljajočih se značilnosti delovanja mariborskega političnega vodstva:

  • Aktualno vodstvo MOM je do samoniciativnih pobud prebivalcev in prebivalk mesta izrazito sumničavo in maščevalno, saj jih razume kot nevarnost za lastno politično agendo. Ob tem naj spomnimo vsaj na začetno nerazumevanje, kasnejše onemogočanje in končno uzurpacijo pobude za uvedbo participatornega proračuna v mestu, ki je prav tako nastala kot plod samoiniciativnega delovanja prebivalk in prebivalcev mesta.
  • Hermetičnost in samozadostnost političnega vodstva je tako velika, da ogroža funkcionalno delovanje MOM.
  • Z nepoznavanje in zaviranjem razvoja sodobne samoorganizacije in participacije družbe v mariborskem urbanem tkivu izkazuje velik in izjemno nevaren demokratičen deficit.

Zato Levica Maribor poziva vodilne funkcionarje in uradnike MOM, da:

  • Objavijo in pojasnijo načrte glede nadaljnje rabe Tkalke in razkrijejo podjetje ter pogoje njegovega nakupa Tkalke.
  • Zagotovijo nadomestne prostore za uporabnike Tkalke, v kolikor bo to še sploh potrebno.
  • Objavijo in razložijo študijo upravljavskega modela Tkalke, ki jo je pripravila Mariborska razvojna agencija.
  • V sodelovanju z akterji s tega področja nemudoma pričnejo postopke za pripravo in uveljavitev strategije razvoja socialne ekonomije in zadružništva v MOM in okolici, ter temu namenijo primerna finančna in ostala sredstva.

 

Deli.