Današnji podpis kolektivne pogodbe s sindikati v javnem sektorju je eden naših največjih uspehov v tem mandatu in rezultat dolgoletnih prizadevanj za izboljšavo delavskih pravic.
Je tudi dokaz, da imata dvig minimalnih plač in ukrep “enka = minimalka” pozitivne učinke tudi na rast preostalih plač, kar se odraža v danes podpisanem dogovoru s sindikati.
Ob današnjem pomembnem dogodku posredujemo izjave trojice ministrov Levice. Vse panožne kolektivne pogodbe, ki sodijo pod okrilje ministrstev Levice, so danes podpisane.
Asta Vrečko, ministrica za kulturo in koordinatorica Levice
“Danes je pomemben dan za državo. Gre za končanje največje plačne reforme javnega sektorja v zadnjih 15 letih. Za nami je dve leti zahtevnih pogajanj in iskanja rešitev. Zahvala gre vsem sindikalnim in vladnim pogajalcem za vložen trud, potrpljenje in modrost pri iskanju kompromisov. Izjemno ponosna sem, da nihče ne bo več prejemal osnovne plače pod minimalno plačo. To je zahteva Levice že odkar smo vstopili v politiko pred desetimi leti. Pomembno je tudi usklajevanje plačnih razmerij. Določeni poklici, ki so ključni za družbo, a do sedaj popolnoma podplačani, bodo s tem dobili tudi večjo vrednost v družbi. Vsako delo je pomembno, zato mora cenjeno in za pošteno delo mora biti tudi dostojno plačilo.
Danes smo s podpisom kolektivne pogodbe za kulturne dejavnosti Vlada RS in sindikati javnega sektorja zagotovili višje plače za delavce v kulturi. Naš cilj na začetku mandata je bil, da poskrbimo za izboljšanje pogojev za delavce v kulturi, ki prispevajo k razvoju in vitalnosti naše družbe. Veseli me, da bodo zaposleni v kulturnem sektorju imeli primerljive pogoje za delo z drugimi sektorji, saj sta kultura in umetnost izrednega pomena za kakovost življenja in ker sta gonilni sili za razvoj skupnosti.
S to korenito spremembo, da bo prvi plačilni razred izenačen z minimalno plačo (do sedaj jih je bilo kar 25 uvrščenih nižje) je prišlo tudi do večjega povečanja za vse ostale zaposlene v javnem sektorju. Z reformo plačnega sistema v javnem sektorju krepimo socialno pravičnost in enakopravnost med vsemi zaposlenimi.
Zahvaljujem se vsem, ki so s konstruktivnim pristopom in vztrajnostjo pripomogli k temu uspehu. Podpis kolektivne pogodbe je rezultat mnogih ur intenzivnega dela in iskanja kompromisov, a naš skupen cilj je bil vedno jasen – zagotoviti pošteno plačilo in primerne pogoje za delo tistih, ki s svojo predanostjo ustvarjajo na področju umetnosti, varujejo našo kulturno dediščino ali na kakršenkoli način s svojim delom prispevajo k temu, da lahko skozi kulturo vsi bogatimo svoja življenja in soustvarjamo odprto in napredno družbo.”
V kulturnem sektorju plače od zadnje plačne reforme pred 15 leti niso bile ustrezno usklajene, ne med posameznimi poklici znotraj sektorja, ne v primerjavi z drugimi poklici v javnem sektorju. S sprejeto plačno reformo smo izboljšali sistem nagrajevanja za opravljeno delo v kulturi.”
Simon Maljevac, minister za solidarno prihodnost
“Plače v domovih starejših bodo višje. Po dolgih pogajanjih smo uspeli zagotoviti dostojno plačilo za vse zaposlene. Nihče pod minimalno plačo, dvig pa velja za vse. Tako smo izpolnili prvi in najpomembnejši pogoj za reševanje kadrovskih stisk, da bo oskrba v javni mreži dostopna za vse.
Z reformo plačnega sistema v javnem sektorju smo zagotovili višje plače v socialnovarstvenih zavodih. Dvig bo najbolj dobrodošel pri zaposlenih, ki so bili doslej najslabše plačani. Računamo, da bo ukrep spodbudil zaposlovanje v poklicih, ki skrbijo za najšibkejše in prekinil dolgoletne skrbi, ki jih je povzročila ignoranca politike preteklosti.”
Luka Mesec, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
“Višje plače so dolgoletni cilj Levice. Začeli smo z minimalno plačo, ki smo jo v petih letih od sprejema našega zakona o minimalni plači, zvišali za več kot 40 odstotkov bruto. Dejstvo pa je, da je danes v javnem sektorju kar 25 plačnih razredov pod njo. S plačno reformo in kolektivnimi pogodbami, ki jih danes podpisujemo, se ti razredi odpravljajo, veljavna minimalna plača pa bo postala izhodišče za vse ostale plače. To je bil eden od naših osrednjih ciljev v tem mandatu. Podobno poskušamo skozi socialni dialog doseči v zasebnem sektorju. Posebej pozdravljamo, da bo plačna reforma najprej prinesla dvige najslabših plač
Na področju centrov za socialno delo zaključek pogajanj prinaša celovito prenovo delovnih mest. Obstoječa delovna mesta se ukinjajo in nadomeščajo z novimi, oblikovanimi glede na zahtevnost nalog, odgovornost in tveganja. Z uvedbo novega plačnega sistema bodo zaposleni prerazporejeni na nova delovna mesta, kar bo vplivalo na izboljšanje njihovega finančnega položaja. Z reformo bolje vrednotimo vsa delovna mesta na centrih za socialno delo, sorazmeroma višje pa tista, kjer se opravljajo najbolj zahtevne naloge in s tem preprečujemo tudi odhajanje zaposlenih iz sistema ali na manj zahtevna delovna mesta.”