V Državnem zboru se je danes zaključila obravnava zakona o skupnem temelju plač, ki predstavlja prvi korak k uveljavitvi nove plačne lestvice v javnem sektorju.
S 1. januarjem 2025 tako v javnem sektorju ne bo nihče več prejemal plače pod minimalno plačo. S tem uresničujemo eno najpomembnejših zavez, ki je bila na pobudo Levice vključena v koalicijsko pogodbo. Naša prizadevanja po zvišanju najnižjih plač, ki smo jih pričeli z zakonom o minimalni plači leta 2018, se udejanjajo na način, ki bo končno zagotovil odpravo dolgoletne krivice najslabše plačanim poklicem v javne sektorju: negovalkam, pomočnicam vzgojiteljice, kuharicam in številnim drugim. S tem predlogom se povišujejo plače vsem zaposlenim v javnem sektorju in odpravljajo nekatera plačna nesorazmerja, ki so se nabirala v zadnjih 16-ih letih.
Tudi Andrej Poglajen iz vrst SDS se je v današnji razpravi dotaknil minimalne plače in nas obtožil njenega “populističnega dvigovanja” v odnosu do preostalih plač. V resnici pa je ravno zakon o minimalni plači tisti, ki je ustvaril povod za uskladitev celotne plačne lestvice glede na minimalno plačo in glede na kriterij rastočih življenjskih stroškov.
Takole je poslancu Poglajenu odgovoril Milan Jakopovič:
Kaj pomeni minimalna plača? Minimalna plača pomeni minimalno plačilo za nekoga, ki pošteno dela. V Levici smo poskrbeli, da je ta minimalna plača nekje na normalni ravni, pričakovani ravni, pošteni ravni, če želite. To nima nobene zveze s tem, če se preostali plačni sistem v preteklih vladah ni mogel usklajevati, ker ni prihajalo do socialnega dialoga.
Imamo dve različni zadevi: usklajevanje plač v javnem sektorju temelji na dogovoru in socialnem dialogu, ki ga v preteklosti nikoli niste uspeli doseči, zato so se plače usklajevale po celotni lestvici samo trikrat v zadnjem desetletju in več. Imate pa minimalno plačo, ki jo določa minister za delo. In njegova naloga je, da poskrbi, da nihče v državi ne prejema manj, kot bi bilo pošteno.
Minimalna plača ni kriva za nesorazmerja v ostalem plačnem sistemu. Je pa minimalna plača postavila ogledalo celotnemu ostalemu plačnemu sistemu, ki se sedaj usklajuje glede na ta minimum, pod katerega ne smemo iti in je seveda prav, da je postavljen.