Izjava za medije: Umik predloga zakona o posebni trošarini na brezalkoholne pijače

Od zakona o posebni trošarini na brezalkoholne pijače, ki naj bi ga vlada že opustila, ne bi imela koristi samo proračunska blagajna, ampak predvsem zdravje prebivalstva.

Predlagani davek na brezalkoholne pijače, ki jim je dodanega več kot 10 gramov sladkorja na liter ali pa so slajene z umetnimi sladili, je bil zastavljen zelo skromno. Obdavčitev bi znašala od 0,05€ (sokovi) do 0,2€ (energijske pijače) na liter sladke pijače, poleg tega pa ne bi prizadela slovenskih proizvajalcev posebej, saj bi veljala za vse enako – tako za tuje kot domače. Davek bi tako v proračun prinesel 4,7 milijona EUR.

Z opustitvijo davka na sladke pijače, bo vlada ta denar zdaj morala poiskati drugje. Najverjetneje se bo spet poslužila varčevanja pri najšibkejših, ki za razliko od GZS nimajo svojih lobijev in ne morejo zagnati medijskega pompa in panike, da bo davčna obremenitev samo poslabšala stanje v slovenski trgovini in povzročila odliv kupne moči ter povzročila selitev proizvodnje v tujino.

V Združeni levici menimo, da bi uvedba tega davka končno sprožila tudi širšo javno razpravo o tem problemu. Verjetno je marsikdo ob razpravi, ki se je začela s pobudo o obdavčitvi škodljivih pijač, sploh prvič slišal, da je uživanje sladkih pijač, predvsem tistih, ki so jim dodana sladila ali sladkorji, med otroci in mladostniki eden izmed glavnih vzrokov za debelost in diabetes. Slovenija je po količini zaužitega sladkorja na prebivalca na vrhu svetovnih lestvic. Po raziskavah sladke pijače predstavljajo več kot 40% vnosa tekočine pri otrocih v Sloveniji. Zato v Združeni levici ta davek razumemo kot neke vrste takso na zdravju škodljive pijače. Pozitivni učinki takih taks se jasno kažejo pri tobaku in alkoholu. Vsakič, ko se podražijo cigarete, se nekoliko zmanjša delež kadilcev. Zakaj se ne bi na podoben način prispevali k zmanjšanju števila otrok in mladostnikov s prekomerno telesno težo ali obolenj z diabetesom?

Iz naslova tega davka pridobljena sredstva pa bi morali uporabiti namensko, to je za programe, ki bodo spodbujali in omogočali bolj zdravo življenje prebivalcev. Na ta način bi poleg izboljšanja zdravja prebivalstva proizvedli tudi manjše stroške za zdravstveno blagajno. Čeprav je vlada zakon o davku na sladke pijače umaknila, ga bo Združena levica z nujnimi popravki, ki jih bomo pripravili v sodelovanju s strokovno javnostjo, zagotovo ponovno predlagala.

Deli.