Davčna obremenitev kapitala in premoženja ni samo nizka, ampak je tudi socialno nepravična

Predlagani zakon o trošarinah ne uvaja bistvenih novosti glede višine trošarin. In prav v tem je njegov problem: davčna politika v Sloveniji je izrazito nepravična, zato je vsak predlog, ki to nepravičnost ohranja, za nas nesprejemljiv. Že hitra primerjava med Slovenijo in EU pokaže, da imamo izjemno nizek delež davkov na kapital in premoženje. Po podatkih za 2012 je bila Slovenija po deležu davkov na kapital v celotnih davkih na predzadnjem mestu v EU. Če pa upoštevamo velikost osnove za davke od kapitala, ugotovimo, da smo celo zadnje desetletje prav na zadnjem mestu med 28 članicami. Problem ni samo v tem, da je davčna obremenitev kapitala in premoženja nizka, ampak da je tudi socialno nepravična.  

Ravno zato, ker nista obdavčena kapital in premoženje, je bolj obdavčena potrošnja. S tem je nadpovprečno obdavčen povprečni prebivalec, ki večino dohodka porabi sproti, namesto da bi bili obdavčeni tisti, ki imajo presežke za vlaganje v vrednostne papirje in nepremičnine. Skoraj 40 % davkov je davkov na potrošnjo, samo 10 % je davkov na kapital. Slovenija močno odstopa navzgor pri vseh davkih na potrošnjo, še zlasti pa pri trošarinah. Kako socialno nepravičen je ta sistem, vidimo, če primerjamo tele številke: na blago in storitve smo lani plačali 5,3 milijarde davkov, od tega kar 1,5 milijard v obliki trošarin za goriva, alkoholne in tobačne izdelke ter elektriko. Po drugi strani je bilo lani zbranih samo 197 mio EUR davka na nepremičnine in manj kot 100 mio EUR dohodnine od kapitalskih dohodkov.

Državljani se vedno bolj zavedajo, komu je v interesu tak davčni sistem, vendar je treba to za vsak primer še enkrat ponoviti. Davčna politika te vlade je davčna politika v interesu 10 % najbolj privilegiranih. Lani je koalicija znižala dohodnino za 12 % najbolje plačanih v državi. Nove dohodninske lestvice, ki jih predlagajo GZS, ministrstvo za finance, NSi in SD so izrazito v interesu teh 10 %, tako imenovanega višjega srednjega razreda, čeprav imamo po drugi strani ta hip v Sloveniji vedno več ljudi, ki imajo tako nizke dohodke, da ne plačujejo dohodnine.

Združena levica se zavzema za višjo obdavčitev visokih dohodkov in kapitala. Na ta način bomo lahko znižali trošarine. Tiste, ki bodo ostale, pa bomo uporabili za usmerjanje gospodarskega razvoja in potrošnje stran od okoljsko škodljivih praks. Ta zakon teh načel ne zasleduje, zato ga ne bomo podprli.

Deli.