Britanski »trgovski potnik« v Državnem zboru

22.10.2014

Včeraj so se članice in člani Odbora za zadeve EU in Odbora za gospodarstvo srečali s predstavnikom britanskega ministrstva za gospodarstvo Davidom Henigom. V Državni zbor je prišel z namenom seznanitve poslank in poslancev s Čezatlantskim naložbenim in trgovinskim partnerstvom (TTIP).

Srečanje je imelo zelo jasen namen – promocijo takšnih in drugačnih koristi, ki naj bi jih bili deležni s sklenitvijo sporazuma TTIP. Po začetni hvalnici prostemu trgu in njegovi vsemogočnosti je predstavnik britanskega ministrstva odgovarjal na vprašanja poslancev.

Če je temeljni cilj odprtje trgov, zakaj pri pogajanjih takšna tajnost in zaprtje informacij? Ker gre za delikatne informacije in ker je za dobro stvar včasih treba malo stisniti zobe. Tako Henig, ki je o mehanizmu »poravnave med investitorjem in državo« (IDSD) dejal, da množica takšnih mehanizmov danes že obstaja in da bo novi le izboljšal položaj »z namenom obrambe dobrobiti celotne družbe.«

Kot negativni vidik je cinično navedel, da »bo morala EU delovati bolj javno in odprto«, saj ZDA ni všeč, da se zakoni sprejemajo tako nedemokratično. Bolj resno je izpostavil kmetijstvo (pritiski na evropsko kmetijstvo zaradi subvencioniranih ameriških agrikulturnih produktov) in storitveni sektor. A je dodal, da je vsaka nevarnost hkrati tudi priložnost.

Glede povečanja brezposelnosti naj ne skrbimo, saj se bo izguba delovnih mest kompenzirala z zaposlovanjem v kakšnem drugem sektorju. V akviziterski maniri je dodal, da bodo raziskave verjetno potrdile, da bo sporazum TTIP koristil predvsem manjšim gospodarstvom kot je slovensko. Nekateri poslanci so se »izkazali« s popolnim nepoznavanjem sporazuma in celotnega področja področja, drugi pa so zavzeto trobili v isti rog z gostom iz Velike Britanije.

V Združeni levici menimo, da je takšno obveščanje oz. v tem primeru kar lobistično delovanje s strani uradnika tuje države nesprejemljivo, sploh, ker je dolžnost vlade, da Državni zbor obvešča o sprejemanju pravnih aktov in odločitev v mednarodnih organizacijah, na katere je Slovenija prenesla izvrševanje dela suverenih pravic.

Včerajšnji obisk uradnika tuje države, ki je povrhu tesno povezana z ZDA, znana po svoji imperialni zgodovini in velja za enega od centrov finančnega kapitala ter je med pobudniki sporazuma TTIP, zato razumemo kot vmešavanje v odločanje poslancev Državnega zbora.

Kritičen pogled na posledice, ki jih prinaša sporazum TTIP, lahko najdete na tej povezavi:

TTIP-Slo.pdf

Deli.