Za ohranitev študentskega zdravstvenega doma v Ljubljani

Zdravstveno ministrstvo in MOL načrtujeta ukinitev zdravstvenega doma za študente ter njegovo pripojitev Zdravstvenemu domu Ljubljana. Vse kaže, da so v ozadju interesi, zaradi katerih bi lahko na koncu trpelo zdravstveno varstvo študentov.  V Levici zato podpiramo zahteve študentov po ohranitvi zdravstvenega doma na Aškerčevi, na vlado pa naslavljamo pobudo, da se ustavijo vsi postopki pripojitve in da se vse prihodnje odločitve v zvezi z študentskim zdravstvenim domom sprejemajo s soglasjem študentskih organizacij v Ljubljani.

Ministrstvo in MOL po tihem ukinjata študentski zdravstveni dom

Ministrstvo za zdravje in Mestna občina Ljubljana (MOL) po tihem načrtujeta ukinitev zdravstvenega doma za študente v Ljubljani, ki bi ga pripojili kar Zdravstvenemu domu Ljubljana. To bržkone pomeni, da bodo ljubljanski študentje ostali brez celovite zdravstvene oskrbe v zdravstveni ustanovi, v kateri poleg splošnih ambulant obratujejo tudi laboratorij, ginekološka, psihiatrična in zobozdravstvena ordinacija.

Razumni argumenti za ukinitev ne obstajajo

Tehtnega pojasnila za odločitev o pripojitvi študentskega zdravstvenega doma Zdravstvenemu domu Ljubljana niso navedli ne na ministrstvu ne na Mestni občini Ljubljana, ki je obenem tudi ustanoviteljica Zdravstvenega doma Ljubljana. Občina je sporočila le, da se »za zaposlene in paciente ne bo spremenilo nič«, v uradni utemeljitvi ministrstva pa lahko preberemo le, da bi se s pripojitvijo organizacija zdravstvenega varstva študentov v Ljubljani izenačila z zdravstvenim varstvom študentov v drugih visokošolskih središčih.

Miha Kordiš: “Argument ministrstva je nesprejemljiv, saj drugačna ureditev v nekaterih drugih središčih ne more biti razlog za spremembo ureditve v Ljubljani, zlasti zato, ker je ureditev v Ljubljani kvečjemu boljša, ne pa slabša kot v drugih središčih.”

Da pa ima ministrstvo konkretne načrte z zdravstvenim domom na Aškrčevi, razkriva sprememba zakona o zdravstveni dejavnosti, ki v 9. členu ne omenja več posebne študentske zdravstvene ustanove, temveč govori o tem, da lahko kateri koli zdravstveni dom izvaja zdravstveno varstvo za študente. Temu pritrjuje tudi prostorski načrt Mestne občine Ljubljana, ki že od leta 2010 dopušča odstranitev stavbe zdravstvenega doma zaradi povezave Rimske ulice z Aškerčevo cesto.

Miha Kordiš: “V drugi obravnavi zakona o zdravstveni dejavnosti so poslanci koalicije izglasovali amandma, ki določa, da lahko zdravstveni dom v kraju, kjer študentje obiskujejo visokošolske zavode, izvaja tudi zdravstveno varstvo študentov. V obrazložitvi pa ni bilo niti z besedo navedeno, da naj bi to predpostavljalo ukinitev Zdravstvenega doma za študente, kaj šele, da bi bila podana utemeljitev zanjo. Ne gre za prvi primer netransparentnega poseganja Cerarjeve koalicije v pravice študentov. Nedavno so bile nekaterim študentom na podoben način odvzete pravice, ki so vezane na status študenta.”

Pravi razlog je prikrit

Verjetni razlog, zakaj si Ministrstvo za zdravje želi pripojiti Zdravstveni dom za študente Univerze v Ljubljani Zdravstvenemu domu Ljubljana, je varčevanje. S pripojitvijo bi se namreč tudi ustanoviteljstvo preneslo z Republike Slovenije, ki jo zastopa vlada, na Mestno občino Ljubljana. Na ta način vlada oziroma ministrstvo za zdravje ne bi bila več dolžno zagotavljati sredstev za vzdrževanje in modernizacijo zdravstvenega doma. Dejstvo, da bi se s pripojitvijo finančne obveznosti ustanovitelja prenesle na MOL, dodatno utemeljuje sume, da so v ozadju pridobitni interesi.

Miha Kordiš: “Glede na pridobitno logiko župana Jankovića si je težko zamisliti, da MOL ne bi speljal posla na način, da bi kaj zaslužil, to pa je možno samo z razpustitvijo študentskega zdravstvenega doma.”

Levica za ustavitev vseh postopkov

Na namero ministrstva in občine sta se ostro odzvala študentsko društvo Iskra in Študentska organizacija Univerze v Ljubljani. Študentska organizacija univerze v Ljubljani je zbrala 12.500 podpisov študentov proti pripojitvi Zdravstvenega doma za študente Univerze v Ljubljani Zdravstvenemu domu Ljubljana.

Miha Kordiš: “Nobenega jamstva ni, razen besede ministrice, ki čez pol leta to ne bo več, in župana, da ne bo prišlo do rasformiranja posebne enote za študente, kar bi zagotovo poslabšalo zdravstveno varstvo študentov, pa tudi drugih prebivalcev Ljubljani.”

V Levici podpiramo zahteve študentov po ohranitvi posebnega zdravstvenega doma za celovito zdravstveno varstvo študentov. Zato tudi na Vlado RS naslavljamo pobudo, v kateri zahtevamo, da naj se ustavijo vsi postopki za pripojitev Zdravstvenega doma za študente Zdravstvenemu domu Ljubljana ter da se vse prihodnje odločitve v zvezi s statusom Zdravstvenega doma za študente sprejme v soglasju s študenti in študentskimi organizacijami  Univerze v Ljubljani.

Deli.