ZDRUŽENA LEVICA DOSEGLA UMIK OBRAVNAVE ZAKONA O RATIFIKICAJI SPORAZUMA O ENOTNEM SODIŠČU ZA PATENTE  

V Združeni levici smo danes ob pričetku 20. redne seje Državnega zbora predlagali, da se Predlog zakona o ratifikaciji Sporazuma o enotnem sodišču za patente umakne iz obravnave. Sporazum je bil sklenjen na netransparenten način brez javne razprave in brez temeljite presoje njegovih vplivov na naše gospodarstvo, koristil pa bo predvsem Franciji, Nemčiji in Združenemu kraljestvu.

Ena glavnih sestavin sporazuma je namreč enotno patentno sodišče z glavnimi enotami v Parizu, Londonu in Münchnu, ki bo imelo izključno pristojnost v postopkih izpodbijanja veljavnosti in kršenja unitarnih patentov. To predstavlja bistveno spremembo od sedaj veljavne ureditve, saj bodo slovenska podjetja zaradi domnevnih kršitev v Sloveniji tožena v tujini in ne več pred slovenskimi sodišči. Še več: enotno patentno sodišče bo pridobilo pristojnost tudi za vse že podeljene (klasične) evropske patente in za vse bodoče podeljene (klasične) evropske patente, ki veljajo v Sloveniji. Posledično bodo slovenska sodišča, razen v redkih izjemah, izgubila pristojnost za razsojanje v patentih zadevah. Stroški pravdanja v tujini  bodo za naša podjetja zelo visoki. V neenakopravnem položaju se bodo tako znašla vsa mala podjetja, ki ne bodo mogla tekmovati z multinacionalkami, ki jih zastopajo drage odvetniške pisarne.

Podrobnejše argumente za umik zakona o ratifikaciji iz obravnave smo v Združeni levici skupaj ob podpori predstavnikov stroke predstavili že ob obravnavi tega zakona na matičnem delovnem telesu prejšnji teden http://www.zdruzena-levica.si/538-zdruzena-levica-ni-dosegla-prestavitev-ratifikacije-za-slovenijo-skodljivega-sporazuma , a je večina poslancev sledila Vladni liniji in predloga za prekinitev obravnave zakona ni podprla. 

Veseli nas, da je večina poslancev tokrat zmogla toliko samostojnosti, da je prisluhnila našim argumentom in argumentom strokovne javnosti in predlog za umik ratifikacije tega sporazuma podprla. S tem se je odprl čas za javno razpravo in presojo učinkov sporazuma preden bo le-ta potrjen v Državnem zboru. Proti našemu predlogu so glasovali le poslanci SDS.

Deli.