Z novelo Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev proti deložacijam

V teh dneh se bo izteklo izplačevanje subvencije najemnine za socialno najbolj ogrožene prebivalce, ki so upravičeni do neprofitnega najema, a morajo živeti v tržnih najemniških stanovanjih. Pravico do subvencije neprofitnega dela najemnine je februarja lani ukinila Cerarjeva vlada v sklopu varčevalnih ukrepov v občinah. Predstavniki združenj občin, ki so si sicer zelo prizadevali za dvig povprečnine (enega od glavnih finančnih virov občin), so na to brez odpora pristali. 

Dejstvo je, da v Sloveniji močno primanjkuje neprofitnih stanovanj, zaradi česar so upravičenci primorani najemati stanovanja na trgu. Ukinjena subvencija pa jim je pri tem zagotavljala enako obravnavo. Okrog 5900 socialno ogroženih gospodinjstev se je zaradi ukinitve znašla v neizhodni situaciji. Njihovi stroški se bodo zaradi občinskega ZUJF-a povprečno povečali kar za tretjino, zato številnim grozi deložacija. Zdi se, da se danes problematičnosti tega ukrepa zavedajo tudi v vladi in občinah. Predstavniki občin trdijo, da jih je vlada zavedla (pristali naj bi na ukinjanje drugega dela subvencije), visoki predstavniki vlade z ministrico za delo Anjo Kopač Mrak pa se javno zaklinjajo, da so spremembam nasprotovali, a ne takrat ne danes ne ponujajo rešitev. Stiske posameznikov, ki zaradi ukinitve subvencije ne zmorejo več plačevati najemnine pa so iz dneva v dan večje in ne bodo odpravljene z dodeljevanjem enkratne denarne pomoči.

Z novelo Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev zato v Združeni levici predlagamo ponovno uvedbo ukinjene subvencije. Socialno ogroženi prebivalci v občinah, ki ne zagotavljajo zadostnega števila neprofitnih stanovanj, bi poleg subvencije za razliko med tržno in neprofitno najemnino dobili še subvencijo za neprofitni del v višini največ 80% neprofitne najemnine. S tem ne bi samo izboljšali položaja socialno najbolj ogroženih gospodinjstev, temveč bi hkrati odpravili očitno diskriminacijo med prebivalci različnih občin. Prebivalci v občinah, ki zagotavljajo dovolj neprofitnih stanovanj, namreč to subvencijo dobivajo, prebivalci občin, v katerih teh stanovanj ni (dovolj), pa ne. To je iz vidika enakosti pred zakonom nesprejemljivo. Ustava namreč jasno določa, da morajo republika Slovenija in občine vsem prebivalcem – ne glede na kraj bivanja – zagotoviti socialno varnost in pogoje, da si pridobijo ustrezno stanovanje.

Pričakujemo, da bo novela zakona v Državnem zboru sprejeta, saj argumentov za nasprotovanje preprosto ni. Glede na pričakovani učinek – izboljšanje položaja socialno ogroženih najemnikov – so dodatni stroški tako rekoč zanemarljiv!

Deli.