Združena levica z nujno sejo za odstranitev žične ograje

Poslanka Združene levice Violeta Tomić je na današnji novinarski konferenci predstavila razloge  za sklic nujne seje Odbora za notranje zadeve, na kateri namerava ZL zahtevati prekinitev postavljanja žične ograje in njeno odstranitev  na meji  s Hrvaško.

V ZL smo vlado od začetka begunske krize opozarjali, da gre za humanitarno krizo, ki ima jasne politične in strukturne vzroke, in da je treba rešitev iskati v smeri: solidarnega in humanitarnega reševanja. Medtem ko je vlada z roko v roki s politično desnico sprejemala napačne odločitve, konkretnih rešitev za nastalo situacijo pa niti ni iskala, je ravnanje z begunci na terenu bilo vse bolj kot humano. 

Za to je bila odgovorna slovenska vlada, ki je tako kot nekatere druge evropske države podlegla s strahom podkrepljenem mnenju, da je na humanitarno krizo potrebno odgovoriti z varnostnim in represivnim odzivom, najprej z iskanjem kvotnega minimuma za sprejem beguncev, nato pa s prenosom policijskih pooblastil na vojake in 9. novembra s postavljanjem bodeče žice na meji s Hrvaško.

S tem se je Slovenija postavila ob boku fašistični politiki predsednika Orbana in drugih evropskih držav, ki so s svojimi neprimernimi odzivi povzročile val politične kriminalizacije migrantov, rasizma in spodbujanja predsodkov ter izrabljanja potencialnega terorizma za širjenje strahu med prebivalci, a s tem niso odpravile begunske krize ne zmanjšale (pri)toka beguncev.

Vlada Mira Cerarja se je odločila za skrajni ukrep, za katerega so tako predsednik vlade kot predstavniki vlade ves čas trdili, da je nepotreben. Pri tem vlada ni izkazala prav nobenega utemeljenega razloga za takšno postopanje. Še bolj zaskrbljujoče je, da vlada za takšno postopanje nima niti ustrezne zakonske podlage. Na to nas opozarjajo tudi strokovnjaki, zato se že pripravlja ustavna presoja Zakona o nadzoru državne meje, na katerega se vlada sklicuje.

Zakon o nadzoru države meje sicer določa, da sme policija postaviti table z opozorilnimi napisi in drugo signalizacijo ali namestiti in uporabljati tehnična in druga sredstva za opravljanje nadzora državne meje ali preprečevanje nedovoljenega prehajanja. Vendar pa tudi jasno določa, da smejo policisti uporabljati zemljišča in vodne površine ne glede na lastništvo le pod pogojem, če je to potrebno za uspešno izvedbo nalog po zakonu ali nalog, predpisanih s pravnim redom EU. Da gre zgolj in samo za primere, ko je to nujno potrebno izhaja že iz samega predloga zakona. Ker pa mora biti pri izkazani »nujnosti« vedno upoštevano načelo sorazmernosti, ki pa ga vlada v tem primeru nikakor ni upoštevala, je jasno, da je »postavitev žice nesorazmeren in škodljiv ukrep, za katerega ni nobenega razloga«.

Poleg tega je sama izvedba postavitve bodeče žice povsem netransparentna, saj vlada vse ukrepe vodi pod pretvezo nujnosti in pod pretvezo »varnostnih tveganj«, zaradi česa so vsi postopki izvzeti iz sistema javnega naročanja, vse informacije v zvezi s postavitvijo ograje pa so opremljene z oznako tajno. Zato se od začetka postavljanja ograje pojavljajo tudi sumi korupcije, na katere opozarjajo mediji, in ugibanja o tem: kje bo vse bodeča žica postavljena, kdo jo bo postavil, kje in za koliko denarja jo je država kupila, koliko denarja bo šlo v žepe zasebnikov za postavitev bodeče žice?

Da je izvajanje tako drastičnega in hudega ukrepa, ki ga je poleg Madžarske sprejela le še Vlada Republike Slovenije, povsem nepotrebno, kažejo prakse drugih evropskih držav: 1) Avstrija postavlja navadne ograje le ob mejnih prehodih ter na zemljiščih, kjer se lastniki strinjajo s postavitvijo, 2) nekatere druge države pa so na mejnih prehodih raje uvedle strožji nadzor kot da bi postavile bodečo žico.

Da za postavitev bodeče žice ni utemeljenih razlogov, da nima učinka na val beguncev, ampak da prebivalcem povzroča škodo (gospodarsko, kmetijsko, turistično idr.), opozarjajo tudi sami prebivalci na obmejnih območjih: Kolpe, Sotle in Dragonje. Na teh območjih so v zadnjih tednih potekali tudi številni protesti, podpisovale so se peticije, na vlado pa je bila tudi naslovljena zahteva po odstranitvi žice.

Zaradi vsega navedenega, in ker se vlada do danes na vse zahteve ni odzvala, prav tako pa do danes ni podala nobenega argumenta, ki bi utemeljeval kakršno koli postavljanje bodeče žice na meji, smo v ZL prepričani, da mora vlada nemudoma prekiniti vse postopke v zvezi z postavljanjem bodeče žice na meji s Hrvaško ter pričeti z njeno odstranitvijo.

Zato smo tudi zahtevali sklic nujne seje Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, na kateri bomo predlagali dva sklepa. S prvim bomo vlado pozvali, naj prekine aktivnosti, povezane s postavitvijo žične ograje. Z drugim pa bomo vlado pozvali, naj začne z odstranjevanjem že postavljene ograje.

Deli.