POGAJANJA O TTIP – KOLIKO SUVERENOSTI PREMOREMO?

Na zahtevo Združene levice se bo danes odvila seja Odbora za zadeve Evropske unije in Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. V Združeni levici predlagamo, da odbora sprejmeta sklepa s katerima bi Vladi RS naložila, da od Evropske komisije zahteva objavo celotne vsebine pogajanj o sklenitvi sporazuma TTIP in prekinitev pogajanj dokler ta vsebina ni objavljena. Prav tako pa predlagamo, da naj odbora zavzameta stališče, da mora biti TTIP ratificiran z dvotretjinsko večino v Državnem zboru po izvedbi predhodnega posvetovalnega referenduma.

Vsebina pogajanj, ki jo je nedavno razkril Greenpeace, kaže, da se kljub jasnim stališčem Slovenije, da je zniževanje standardov na področju kmetijstva in prehrane nesprejemljivo, o tem še vedno pogaja. Pogajanja dejansko izgledajo kot barantanje med dvema trgovcema, ki skušata za mednarodne korporacije izsiliti čim bolj ugoden sporazum na račun ljudi in okolja. Logično je seveda, da te mednarodne korporacije aktivno sodelujejo pri določanju vsebine sporazuma, med tem ko je javnost, ki bo nosila breme tega sporazuma, iz pogajanj izvzeta. 

Današnja seja dveh odborov bo pokazala zrelost slovenske politike in odločnost poslancev Državnega zbora pri zavzemanju samostojne drže, ko pride do zadev, ki zadevajo nacionalno suverenost in dobrobit prebivalcev in okolja v naši državi. Parlamentarna telesa so že večkrat izrazila jasna stališča o tem, glede česa vse v prostotrgovinskih sporazumih ne more biti nobenih pogajanj in nobenih odstopanj. Kljub temu, da je tudi Vlada RS deklarativno zavzela podobna, če ne ista stališča, nedavno razkriti dokumenti dokazujejo, da se o vsem tem še vedno pogaja. ZDA pritiskajo ne Evropsko komisijo, da se pogajanja zaključijo še pred koncem mandata Baracka Obame. Ker je časovni pritisk zelo velik je čas, da Slovenija takoj zavzame jasno odklonilno stališče do tajnosti pogajanj in vsebine sporazuma, ter da zahteva jasen in nedvoumen način ratifikacije morebitnega sporazuma, ki mora biti v pristojnosti nacionalnih parlamentov držav članic EU.

Deli.