10 točk za solidarno in zeleno Evropo

Evropo čakajo veliki izzivi. Zaostrovanje globalnih napetosti med velikimi silami je pripeljalo vojno na njen prag in sprožilo brezglavo orožarsko tekmo, ki presega celo tisto z vrhunca hladne vojne, medtem pa Evropa ni bila zmožna odločno nastopiti kot glas miru, spoštovanja mednarodnega prava in človekovih pravic. Evropa mora svoj glas mora povzdigniti za omejitev oboroževanja, miroljubno reševanje sporov ter dosledno spoštovanje človekovih pravic in mednarodnega prava – tako na vzhodu kot na zahodu.

Pred nami so ključni trenutki za omejitev globalnega segrevanja, pri čemer mora Evropska unija pokazati bistveno več odločnosti kot do sedaj, sploh upoštevajoč dejstvo, da se Evropa segreva hitreje kot katerikoli drug del sveta in da ni ustrezno pripravljena na ukrepanje v povezavi s podnebnimi tveganji, ki ogrožajo njeno energetsko in prehransko varnost, ekosisteme, infrastrukturo in vodne vire. Opustitev rabe fosilnih goriv in soočanje s tveganji, ki jih prinaša segrevajoče se ozračje, bo ključni izziv prihajajočega mandata Evropskega parlamenta.

Navsezadnje pa se mora Evropa spopasti z naraščajočimi stroški življenja in zavarovati standard življenja vseh Evropejk in Evropejcev ter zagotoviti, da bodo sadove gospodarske rasti in tehnološkega napredka uživali vsi. Čas je, da začne Evropa poleg enotnega trga in svobode gibanja ljudi, kapitala in blaga varovati tudi socialne standarde in delavske pravice.

Levica se je pripravljena s temi izzivi spoprijeti. Čeprav smo komaj pred dvema letoma prvič vstopili v vlado, smo že pustili pečat na ravni Evropske unije. Bili smo med pobudniki pred kratkim sprejete direktive o platformnem delu, ki je postavila temelje za ureditev delavskih pravic platformnih delavcev v vsej Evropi. Direktiva delavkam in delavcem prinaša delavske pravice in možnost zaposlitve, kadar so v prikritem delovnem razmerju, ter zahteva transparentnost delovanja algoritmov. V pogajanjih o Evropskem aktu o svobodi medijev z Evropsko komisijo in Evropskim parlamentom smo med drugim dosegli višje standarde transparentnosti lastništva in državnega oglaševanja ter varovanje jezikovne raznolikosti, ki je še posebej pomembna za majhne države, kot je Slovenija.

Glas za Levico je glas za spremembe, za miroljubno, zeleno, napredno in socialno Evropo. Je glas za:

  1. Socialno pravičen zeleni prehod
  2. Dostojno delo
  3. Dostopna stanovanja
  4. Socialna in pravična Evropa
  5. Neodvisna obrambna politika
  6. Demokratična preobrazba Evrope
  7. Pravična davčna politika
  8. Enakomeren razvoj vseh držav članic Evropske unije
  9. Napredna kultura in neodvisni mediji
  10. Digitalne tehnologije v službi ljudi

 

1) Socialno pravičen zeleni prehod

Zeleni prehod bomo postavili v osredje svojega delovanja v Evropskem parlamentu in si prizadevali, da bo spodbudil spremembe evropskih gospodarstev za zagotavljanje večje solidarnosti, lokalne samooskrbe in ekonomske demokracije. Zeleni prehod vidimo kot priložnost za spremembo v načinu proizvodnje, za izgradnjo sodobne logistične in energetske infrastrukture ter vlaganje v znanost, izobraževanje in razvoj.

Dosedanje delovanje Evropske unije je bilo nezadostno in neprimerno, saj ni dosegalo ciljev zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov, hkrati pa so politike Evropske unije zanemarjale vidik socialne pravičnosti in breme potrebnih sprememb v preveliki meri prelagale na ramena zaposlenih, potrošnikov, kmetov in majhnih podjetnikov, ne pa največjih korporacij, ki so za onesnaževanje najbolj odgovorne in se z njim tudi najbolj okoriščajo.

Energetska preobrazba

Razogljičenje energetike mora temeljiti na strateškem in dolgoročnem načrtovanju energetske preobrazbe na evropski ravni, v katerem bodo enakopravno udeležene vse države članice. Ključno vlogo pri tem bodo igrale javne investicije v obnovljive vire energije, za katere mora Evropska unija zagotoviti bistveno več sredstev kot do sedaj in tako pomagati državam članicam pri prestrukturiranju energetskega sektorja. Prizadevali si bomo, da potrebno razogljičenje evropske energetike ne bo potekalo na račun povečanja globalne neenakosti – bodisi v obliki širjenja suženjskega dela za pridobivanje surovin bodisi v obliki selitve umazane in energetsko potratne industrije v države izven Evropske unije.

Predlogi Levice:

  • Zagotavljanje energetske neodvisnosti prek javnih investicij in javnega lastništva celotnega energetskega sektorja.
  • Spodbujanje držav članic k smiselni uvedbi omejitve cen energije z namenom preprečevanja energetske revščine.
  • Preučitev sankcij proti ruskemu energetskemu sektorju in opustitev vseh sankcij, ki so bolj kot Vladimirju Putinu in ruskim oligarhom škodovale prebivalkam in prebivalcem Evrope v obliki višjih cen energentov.
  • Sprememba neučinkovitega sistema Evropske unije za trgovanje z izpusti.

Prihodnost mobilnosti

Zmanjšanje izpustov iz prometa je ključno za dosego okoljskih ciljev. Za to potrebujemo investicije v javni promet, ki bodo ustvarile mrežo dobro delujočega, hitrega, ugodnega in udobnega javnega prometa, kar nam bo omogočilo zmanjšanje odvisnosti od letalskega prometa in osebnih avtomobilov. Posebej bomo omejili okoljsko najbolj škodljive oblike transporta, ki jih uporablja peščica najpremožnejših, predvsem luksuzna zasebna letala.

Predlogi Levice:

  • Ustanovitev evropskega sklada mobilnosti za financiranje izgradnje evropske mreže hitrih železnic med največjimi mesti s poudarkom na razvoju držav s slabo logistično infrastrukturo.
  • Izboljšanje javnega prometa med mesti in podeželjem.
  • Zagotovitev dobrih delovnih pogojev in dostojnega plačila za delavke in delavce v prometnem sektorju.
  • Povečano vlaganje v razvoj znanja in kadrov na področju logistike, gradbeništva, železniškega inženiringa in drugih ključnih področij za krepitev samostojnosti in neodvisnosti pri snovanju in gradnji novih infrastrukturnih omrežij.
  • Omejitev uporabe luksuznih zasebnih letal.
  • Preusmeritev subvencioniranja letalskih prevozov in letališč k trajnostnim oblikam transporta, predvsem železnici.

Spodbujanje lokalne samooskrbe

V ospredje evropske kmetijske politike bomo postavili kmeta in potrošnika. Prvi mora biti zmožen od pridelave hrane spodobno živeti, drugi pa nahraniti družino s svežo, lokalno pridelano hrano.

Trenutno približno 80 odstotkov vseh evropskih subvencij prejme približno 20 odstotkov največjih kmetij, s čimer Evropa postavlja na stran male in srednje kmete, ki pridelujejo najkvalitetnejšo hrano. Zeleni prehod ne bo mogoč brez trajnega in lokalnega kmetijstva, v jedru katerega so ravno znanje, veščine in delo malih in srednjih kmetij.

Prizadevali si bomo, da kmetijska politika Evropske unije ne bo več spodbujala le največjih kmetij, temveč bo v ospredje postavila okoljsko vzdržno lokalno pridelavo in omogočila, da bodo lahko tudi majhni in srednje veliki kmetje od kmetovanja spodobno živeli.

Predlogi Levice:

  • Sprememba sistema subvencij s poudarkom na prerazporeditvi denarja k malim in srednjim kmetijam ter debirokratizacija postopkov.
  • Uvedba obveznih najnižjih cen na evropski ravni za kmetijske proizvode.
  • Ustanovitev javne investicijske banke za podporo kmetom in spodbujanje kmečkega poklica, zlasti za mlade.
  • Spodbujanje zadružne oblike povezovanja malih kmetov.
  • Uvedba evropskega davka na presežne dobičke največjih kmetijskih podjetij. Pridobljena sredstva bodo porabljena za investicije za prehod v trajnostno kmetijstvo.
  • Omejitev uvoza krme in drugih poljščin, neposredno povezanih z uničevanjem okolja in kršenjem človekovih pravic.
  • Spodbujanje odkupa lokalno pridelane hrane s strani javnih institucij.
  • Boj proti semenskemu monopolu. Podprli bomo javne razvojne programe na področju ohranjanja, žlahtnjenja in pridelave semenskega materiala, ki bodo javno dostopni vsakomur.

Ekonomska demokracija

Krepili bomo ekonomsko demokracijo in spodbujali oblikovanje podjetij v lastništvu zaposlenih, zadružništvo in delavsko delničarstvo. Takšni načini ureditve podjetij spodbujajo širitev demokratične politične kulture in predajajo moč delavkam in delavcem. Podjetja v lasti delavk in delavcev beležijo višjo rast prihodkov in so za skoraj četrtino bolj produktivna od tradicionalno upravljanih podjetij. Poleg tega so demokratično organizirana podjetja stabilnejša; med pandemijo covida-19 so v povprečju odpuščala trikrat manj od ostalih podjetij. Krepitev delavskega lastništva je zato pot h gospodarstvu, ki bo služilo vsem prebivalkam in prebivalcem Evrope.

Predlogi Levice:

  • Ustvarjanje finančnih, davčnih in zakonodajnih okvirjev za spodbujanje podjetij v delavskem soupravljanju.
  • Spodbujanje podjetij pri udeležbi delavk in delavcev pri dobičku.
  • Vpis zadružnih modelov podjetij v lasti zaposlenih v evropski pravni red.
  • Zagotavljanje investicij za nadomeščanje delovnih mest, ki se zapirajo zaradi tehnološkega napredka.

Investicijska politika

Prizadevali si bomo za spremembe Evropske centralne banke, Evropske investicijske banke in Evropske komisije, ki bodo zagotovile potrebna javna sredstva za investicije v zeleni prehod in katerih primarni cilj bo, da bo zeleni prehod varoval in izboljševal življenjski standard ljudi in družbeno solidarnost ter zmanjševal razvojne razlike znotraj Evropske unije.

Predlogi Levice:

  • Sprememba statuta Evropske centralne banke, tako da bo prioriteta denarne politike evrskega območja zagotavljanje polne zaposlenosti.
  • Preusmeritev programa Evropske investicijske banke k neposrednim investicijam v javno infrastrukturo in druge javne projekte.
  • Priprava načrta Evropskega sistema centralnih bank za stabilno tranzicijo in obvladovanje finančnih tveganj, ki bodo nastopila z zeleno preobrazbo evropskega gospodarstva.
  • Prioritetna zagotovitev javnih sredstev Evropske unije za raziskovalno in razvojno dejavnost za reševanje problemov socialno pravičnega zelenega prehoda in enakomernejša porazdelitev sredstev med državami članicami.
  • Omejitev vpliva lobistov industrije fosilnih goriv na odločitve Evropske unije.

2) Dostojno delo

Zagotovili bomo, da se gospodarska rast in rast produktivnosti ustrezno prelijeta v višji življenjski standard za delavke in delavce, skrajševanje delovnega časa ter ohranjanje okolja za prihodnje generacije. Vzpostavili bomo vseevropske standarde, ki bodo varovali delavske pravice. Zavzemali se bomo, da bodo institucije Evropske unije, kot je Evropska centralna banka, ob odločanju upoštevale tudi interese delavk in delavcev, in zagotovili, da se bo gospodarska rast poznala tudi v sorazmerni rasti življenjskega standarda. Skupni standardi glede plačila, socialne varnosti in delavskih pravic bodo države članice spodbujali, da konkurenčnost gradijo na inovativnosti, ne pa z omejevanjem rasti plač, širjenjem prekarnih zaposlitev in slabšanjem delovnih pogojev.

Polna zaposlenost

Prizadevali si bomo, da bo zmanjševanje brezposelnosti postalo osrednji cilj gospodarskih politik Evropske unije. Na tak način bomo preprečili, da bodo – kot se je to zgodilo po globalni recesiji leta 2008 – delavke in delavci nosili levji delež bremena prilagajanj na gospodarska nihanja, medtem ko so interesi lastnikov kapitala brezpogojno zaščiteni.

Predlogi Levice:

  • Sprememba statuta Evropske centralne banke na način, da polna zaposlenost postane njen primarni cilj.
  • Sprejem zakonodajnega okvira na ravni Evropske unije za prepoved neplačanih uvajanj in pripravništev ter za zagotovitev pravice do polne zaposlitve.
  • Demokratično načrtovanje skupne industrijske politike, ki služi zagotavljanju polne zaposlenosti s poudarkom na ustvarjanju zaposlitev v ključnih panogah zelenega prehoda.
  • Sprejem evropske direktive za odpravo revščine med zaposlenimi. Minimalna plača bo morala povsod zagotavljati prihodek v višini vsaj 20 odstotkov nad minimalnimi življenjskimi stroški.
  • Opolnomočenje sindikatov in inšpektoratov za delo za boj proti socialnemu in plačnemu dampingu.
  • Namenitev dela denarja obstoječih evropskih skladov za zagotavljanje enakih pravic in spodbujanje izobraževanja v javnih ustanovah za tuje delavke in delavce.

Varovanje delavskih pravic

Prizadevali si bomo, da bodo imele vse prebivalke in prebivalci Evrope dostop do sistemov socialnega varstva, zdravstva, dostojnih pokojnin in delavskih pravic. To bomo dosegli z vzpostavitvijo minimalnih standardov na ravni Evropske unije, ki bodo zagotavljali, da bodo države članice konkurenčnost krepile z inovativnostjo, ne pa z omejevanjem rasti plač, prekarizacijo in slabimi delovnimi pogoji.

Spopadli se bomo z izzivi novih tehnologij in si prizadevali, da bodo služile izboljšanju standarda življenja ter da bodo vse delavke in delavci – tudi tisti, ki delajo prek digitalnih platform ali oddaljeno (teleworking) – uživali vse delavske pravice. Okrepili bomo mednarodno sodelovanje, izmenjavo podatkov ter delo in pristojnosti mednarodnih organov, ki bdijo nad kršitvami delavskih pravic, da bomo delovali učinkoviteje. Delo mora zagotavljati tudi socialno varnost, zato se bomo spoprijeli s trendom naraščajoče prekarnosti in si zadali cilj odprave prekarnega dela širom Evrope do leta 2030.

Predlogi Levice:

  • Oblikovanje minimalnih standardov varovanja delavskih pravic na ravni Evropske unije, ki bodo zagotavljali pravico do kolektivnih pogajanj, stavke, bolniških odsotnosti in največje dovoljene količine nadur.
  • Uzakonitev učinkovite pravice do odklopa na ravni Evropske unije, ki bo omogočala delavkam in delavcem, da jim v času dopusta, odmora in prostega časa ne bo treba biti na voljo nadrejenim.
  • Prepoved agencijskega dela na ravni Evropske unije.
  • Omejitev napotovanja delavk in delavcev ter spodbujanje izmenjevanja podatkov med nacionalnimi inšpektorati za delo.
  • Regulacija platform in pripoznanje elementov delovnega razmerja za platformne delavke in delavce ter spodbujanje evropskih subvencij za zadruge za platformne delavke in delavce.
  • Oblikovanje evropske strategije za odpravo prekarnega dela in ciljev za odpravo prekarnega dela v Evropi do leta 2030.

Krajšanje delovnega časa

Bliskovit razvoj mehanizacije, avtomatizacije, informacijskih tehnologij in umetne inteligence je v preteklih desetletjih omogočil zgodovinsko neprimerljiv dvig produktivnosti, ki pa se ni v zadostni meri prelil v višje dohodke in krajši delovni čas. Čas je, da Evropa stori korak h krajšanju delovnega časa in s tem omogoči višjo kakovost življenja, lažje usklajevanje dela in prostega časa ter višjo raven socialne varnosti. Koraki h krajšanju delovnega časa bodo ključni tudi pri prizadevanjih za zagotavljanje skladnosti gospodarske dejavnosti in planetarnih omejitev.

Predlogi Levice:

  • Zakonska ureditev skrajšanega delovnega časa na ravni celotne Evropske unije, ki bo omogočala 32-urni delovnik za dostojno in enako plačilo.
  • Priprava načrtov in analiza predvidenih učinkov povečane avtomatizacije in uporabe umetne inteligence na delovna mesta po različnih panogah ter priprava strategije, katere cilj je ohranjanje polne zaposlenosti in skrajšanje delovnika na način, da koristi zaposlenim v vseh panogah.

3) Dostopna stanovanja

Povečali bomo dostopnost stanovanj, tako da bomo odstranili omejitve, ki državam članicam otežujejo izvajanje stanovanjskih politik. Na ravni Evropske unije bomo zagotovili primerne oblike financiranja javne stanovanjske gradnje, kar je posebej pomembno za majhne države, kot je Slovenija, ki same težko zagotovijo znatna sredstva za začetne investicije v javno stanovanjsko gradnjo. Prav tako bomo sprostili fiskalna pravila na način, ki bo omogočal državam članicam zagotavljanje sredstev za javno stanovanjsko gradnjo.

Predlogi Levice:

  • Oblikovanje evropskega stanovanjskega sklada, ki bo financiral projekte javne stanovanjske gradnje nacionalnih držav, in drugih shem financiranja, ki bodo izkoristile ekonomijo obsega, ki jo lahko zagotovi vseevropski pristop.
  • Izvzem investicij v javno stanovanjsko gradnjo iz omejitev evropskega semestra.
  • Sprememba pravil državnih pomoči na način, da ta ne bodo omejevala držav pri naslavljanju stanovanjske krize in javnih investicijah v stanovanjsko gradnjo.
  • Strožje reguliranje kratkoročnega oddajanja (Airbnb), višine najemnin, varovanje pravic najemnikov in omejevanje finančnih špekulacij z nakupi nepremičnin.
  • Konec brezdomstva do leta 2030 s skupnimi evropskimi politikami in opredeljenimi sredstvi za ta namen.

4) Socialna in pravična Evropa

Zagotovitev enakih pogojev za vse ne glede na premoženjske in druge okoliščine, spol, spolno usmerjenost in identiteto, rasno, etnično in nacionalno poreklo je predpogoj za pravično delovanje družbe.

Borili se bomo za brezplačne in vključujoče javne storitve za vse. Za enakopravnost žensk, transspolnih in queer oseb, priseljenk in priseljencev, begunk in beguncev, pripadnic in pripadnikov manjšin ter drugih marginaliziranih skupin. Zavzemamo se za izboljšanje življenjskih razmer vseh preslišanih in odrinjenih ter za dosledno zaščito pred nasiljem. To zahteva dostojno plačilo, kakovostne javne storitve, reproduktivno in spolno avtonomijo ter ničelno toleranco do izkoriščanja in izključevanja.

Učinkovito javno zdravstvo in vključujoče izobraževanje

Zdravje ne sme biti blago. Zagovarjamo dostopen sistem javnega zdravstva. Krize zdravstva ne smemo reševati s prakso sifona, s katero jedrne države Evropske unije pridobivajo zdravstveni kader iz perifernih držav; periferne države pa iz tretjih držav. Zdravstveni sistem ne smeta biti pogojen z interesi farmacevtskih in drugih zdravstvenih korporacij.

Izobraževalni sistem mora prebivalke in prebivalce pripraviti na prihodnost in ne sme reproducirati neenakosti v družbi. Zato mora biti javen, brezplačen in neodvisen. To velja tudi za univerze, ki se morajo boriti proti pritiskom po ekonomizaciji raziskav in programov. V času draginje je treba poseben poudarek nameniti zagotavljanju brezplačnega javnega študija za prihajajoče generacije ter krepitvi programov mednarodnih izmenjav, ki niso odvisni od premoženjskih zmožnosti udeleženk in udeležencev.

Predlogi Levice:

  • Zagotovitev dostopnega in kvalitetnega sistema javnega zdravstva z jasno določenim, stabilnim in zadostnim virom financiranja. Večja vlaganja v zdravstveno infrastrukturo in ustvarjanje pogojev, v katerih zasebno zdravstvo nima mesta.
  • Prekinitev prakse pridobivanja zdravstvenega kadra za jedrne države Evropske unije iz perifernih držav, za periferne države pa iz tretjih držav.
  • Preprečevanje patentnih monopolov na področju zdravil in zagotavljanje, da rezultati raziskav na tem področju postanejo javno dobro.
  • Zagotovitev javnega, brezplačnega, nediskriminatornega in neodvisnega izobraževalnega sistema na vseh ravneh.
  • Krepitev štipendijskih shem, programov mednarodnih izmenjav in drugih mehanizmov za olajšanje študija in raziskovanja za vse generacije študentk in študentov ter raziskovalk in raziskovalcev ne glede na njihove premoženjske zmožnosti.

Boj za enake možnosti žensk

Prizadevali si bomo za odpravo vseh ovir, ki ženske še vedno postavljajo v neenakopraven položaj. Zmanjševali bomo segregacijo na področju zaposlovanja ter plačno in pokojninsko vrzel. Podpirali bomo svobodno odločanje o rojstvu otrok in dostopnost kakovostnih javnih storitev za varstvo otrok in dolgotrajne oskrbe ter sisteme socialnega in zdravstvenega varstva. Prizadevali si bomo za polna starševska nadomestila.

Borili se bomo proti nasilju nad ženskami in si prizadevali za izboljšanje mednarodnih normativov za boj proti trgovini z belim blagom, tudi v kontekstu migracij in postopkov za mednarodno zaščito, predvsem pa za bolj učinkovito preprečevanje in pregon kaznivih dejanj trgovine z ljudmi v Evropski uniji.

Predlogi Levice:

  • Pripoznanje pomembnosti skrbstvenih, negovalnih in ostalih feminiziranih poklicev s strani Evropske unije, višje plačilo, urejeni delovni pogoji in krepitev normativov.
  • Okrepitev reproduktivnih pravic po vsej Evropi, odprava vseh omejitev pravice do splava v kazenskih zakonikih držav članic, varen in brezplačen dostop do umetne prekinitve nosečnosti in brezplačne kontracepcije najvišje kakovosti povsod v Evropi.
  • Dostopno javno varstvo za predšolske otroke, šolstvo in domovi za starejše.
  • Socialne in zdravstvene storitve za ženske vseh starostnih skupin. Spolno občutljiva zdravstvena podpora vsem ženskam in deklicam.
  • Polna starševska nadomestila, nadomestila za nego in polno doplačilo prispevkov pri krajšem delavniku zaradi starševstva v celotni Evropski uniji.
  • Učinkovitejši ukrepi na ravni Evropske unije za preprečevanje ter pregon nasilja v družini in vseh oblik nasilja nad ženskami ter za celovito oskrbo za ženske žrtve nasilja. Istanbulska konvencija o preprečevanju in boju proti nasilju nad ženskami in domačemu nasilju mora biti v vseh državah članicah izvedena brez pridržkov.
  • Enotna definicija femicida in strategija preprečevanja tega zločina na ravni Evropske unije.

Za mavrično Evropo

Zavzeli se bomo za popolno enakopravnost LGBTIQ+ oseb. Spopadli se bomo z izključevanjem na področju dela, izobraževanja in zdravstvenega varstva ter za priznanje pravic trans, interspolnih in nebinarnih oseb v vseh državah članicah Evropske unije. Zavzeli se bomo za ureditev pravic istospolnih staršev in za enakopravnost istospolnih družin po vsej Evropi. V Levici si želimo Evropo, v kateri lahko istospolne, biseksualne, trans, interspolne, nebinarne osebe živijo brez strahu, zato bomo nastopili proti nasilju iz sovraštva in diskriminaciji s strani državnih organov.

Predlogi Levice:

  • Zagotavljanje enakopravnosti vseh družin in partnerskih skupnosti ter enakopravnosti vseh ljudi ne glede na spolno usmerjenost ali spolno identiteto.
  • Sprejem nacionalnih akcijskih načrtov proti diskriminaciji in za enakost LGBTIQ+ oseb v vseh državah članicah.
  • Oblikovanje zakonodaje o samoodločanju za trans, interspolne in nebinarne osebe v vseh državah članicah ter enotna ureditev glede vpisa spola v uradne dokumente.
  • Odprtje več svetovalnih in zdravstvenih centrov za LGBTIQ+ osebe, še posebej za trans in interspolne ljudi, ter zagotovitev celovite, brezplačne in dostopne zdravstvene oskrbe, ki je občutljiva na diskriminacijo.
  • Jasna opredelitev proti kršitvam človekovih pravic nad LGBTIQ+ skupnostjo tudi izven Evropske unije.

Begunska in migrantska politika

Povečana globalna nestabilnost je povzročila tudi prihod večjega števila ljudi iz drugih delov sveta, ki v Evropi iščejo zatočišče pred vojno in preganjanjem ali možnost boljšega življenja. Evropa potrebuje usklajeno politiko na področju migracij, ki bo zagotovila varnost begunk in beguncev ter migrantk in migrantov in zavarovala njihove pravice, hkrati pa poskrbela za njihovo uspešno integracijo v družbo. Evropa mora nasloviti tudi vzroke migracij v vojnah, revščini in podnebnih spremembah, h katerim so pogosto prispevale tudi evropske države.

Predlogi Levice:

  • Razvoj skupne migracijske in azilne politike na ravni Evropske unije, ki bo temeljila na skupni odgovornosti in solidarnosti vseh držav članic.
  • Učinkovit boj proti mednarodnim tihotapskim mrežam.
  • Prizadevanje za stabilizacijo severnoafriške in bližnjevzhodne regije za preprečitev smrti v Sredozemlju in na balkanski poti.
  • Zagotavljanje pravice do azila za vse, ki so do azila upravičeni, ob omogočanju varnega in zakonitega vstopa v Evropsko unijo.
  • Dosledno zavzemanje proti temeljnim vzrokom migracij in kršitvam človekovih pravic ter aktivno delovanje za ustavitev vojaških spopadov in socialno pravičen razvoj vseh regij.

Nihče ne sme biti izključen

Levica se bori za Evropo, v kateri ljudje z oviranostmi in kroničnimi boleznimi niso diskriminirani in izključeni. Izboljšave za 80 milijonov ljudi v Evropi, ki živijo z invalidnostjo, so ovirane s strani nekaterih držav, ki preprečujejo izvajanje pete smernice Evropske unije o enakopravnosti na nacionalni ravni. Ljudje z invalidnostjo so nadpovprečno ogroženi zaradi brezposelnosti in revščine.

Predlogi Levice:

  • Zagotavljanje dostopnosti javnega prevoza za ljudi z invalidnostjo.
  • Omogočanje dostopne komunikacije, vključno z digitalno, glede na individualne potrebe ljudi z invalidnostjo.
  • Uvedba evropske invalidske izkaznice, ki invalidom zagotavlja dostop do posebnih pogojev v vseh članicah.
  • Odprava diskriminacije ljudi z oviranostmi v pravnih postopkih, še posebej glede psihiatričnih posebnih zakonov in pooblastil za zdravstveno ali oskrbno obravnavo.

5) Neodvisna obrambna politika

Evropska unija mora spremeniti svojo obrambno politiko, tako da bo ta temeljila na načelih miroljubnega reševanja sporov in sobivanja. Zagotoviti si mora neodvisnost tako od interesov Združenih držav Amerike kot tudi od parcialnih interesov nekaterih jedrnih članic. Predvsem pa mora Evropa dosledno slediti spoznanju, da najboljšo pot k varnosti predstavljajo globalna pravičnost, dosledno spoštovanje človekovih pravic in mednarodnega prava ter skupni napori za spopadanje z največjimi izzivi človeštva.

Evropa se mora odločno zoperstaviti pogubni oboroževalni tekmi in se zavzeti za miroljubno reševanje sporov ter za dosledno spoštovanje mednarodnega prava ne glede na to, ali kršitelji prihajajo z zahoda ali vzhoda.

Predlogi Levice:

  • Zahteva za takojšnje končanje izraelske vojaške operacije nad okupiranimi območji in iskanje politične rešitve, ki bo palestinskemu ljudstvu zagotovila državo. Zahteva za sojenje proti vojnim zločinom države Izrael in njenega političnega vrha.
  • Prednostno iskanje diplomatske rešitve za končanje vojne v Ukrajini na ravni Evropske unije.
  • Preusmeritev sredstev, namenjenih vojaški opremi, v investicije za zagotavljanje varnosti v naravnih in humanitarnih katastrofah.
  • Prekinitev služenja vojsk članic evropskih držav globalni oboroževalni bitki in udeleževanja držav članic v tujih konfliktih.
  • Zagotovitev neodvisnosti Evrope od politike velesil. Namesto poglabljanja konflikta med Združenimi državami Amerike, Rusijo in Kitajsko mora Evropska unija na mednarodnem parketu zasledovati politiko deeskalacije in varovati skupne interese vseh miroljubnih držav.

6) Demokratična preobrazba Evrope

Okrepili bomo vpliv vseh prebivalk in prebivalcev Evrope na delovanje institucij Evropske unije. Povečali bomo transparentnost odločanja, omejili vpliv lobistov na delovanje evropskih institucij, okrepili Evropski parlament, edino neposredno voljeno institucijo v Evropski uniji, in vzpostavili nove načine neposrednega odločanja prebivalk in prebivalcev Evrope.

Predlogi Levice:

  • Krepitev Evropskega parlamenta, ki mora imeti moč odpoklica komisark in komisarjev ter možnost zakonodajne pobude.
  • Povečanje nadzora in kazni za podkupovanje evropskih poslank in poslancev.
  • Demokratizacija Evropske centralne banke in prenos pristojnosti imenovanja in odpoklica guvernerja na Evropski parlament.
  • Možnost zakonodajne pobude državljank in državljanov Evropske unije. Pobude, ki bodo zbrale vsaj 500.000 podpisov, bo moral ob prisotnosti predlagateljev obravnavati Evropski parlament.
  • Obvezna registracija lobistov. Trenutno njihova registracija ni obvezna, kar onemogoča transparentnost in povečuje verjetnost zlorab.

7) Pravična davčna politika

Prizadevali si bomo, da bodo tudi najbogatejši začeli plačevati pravičen delež davkov. Zmožnost najbogatejših, da na svoje dohodke in premoženje ne plačujejo skorajda nikakršnega davka, je prispevala k rasti globalne neenakosti v zadnjih letih in desetletjih.

Omejili bomo delovanje davčnih oaz znotraj Evropske unije, s pomočjo katerih se podjetja in posamezniki izogibajo plačilu davka v drugih državah članicah. Prav tako bomo vzpostavili minimalne standarde obdavčitve dobičkov in premoženja na ravni Evropske unije, kar bo preprečilo, da države članice med sabo tekmujejo v nižanju davkov.

Predlogi Levice:

  • Določitev najnižje možne stopnje davka na premoženje v vseh državah članicah.
  • Prepoved davčnih oaz znotraj Evropske unije in določitev najnižje stopnje efektivnega davka na dobiček.
  • Uvedba enotnega registra podjetij, bank in skladov na ravni celotne Evropske unije.
  • Obdavčitev presežnih dobičkov bank in korporacij.
  • Uvedba progresivnega davka na premoženja nad deset milijonov evrov.

8) Enakomeren razvoj vseh držav članic Evropske unije

Evropska unija lahko obstane le, če bodo imele vse države članice enakopravne možnosti za razvoj in izboljševanje življenjskega standarda vseh svojih prebivalk in prebivalcev. Zavzeli se bomo, da Evropa odločneje pristopi k zmanjševanju razvojnih razlik med državami članicami.

Predlogi Levice:

  • Debirokratizacija in sprememba načina porazdelitve kohezijskih sredstev.
  • Priprava investicijskega načrta za zmanjšanje ekonomskih, plačnih in socialnih neenakosti med državami Evropske unije.
  • Krepitev sodelovanja z državami tretjega sveta na področju industrijskih politik, zelenega prehoda in izobraževanja.
  • Omejitev zunanjetrgovinskih presežkov. S pomočjo Evropske centralne banke mora Evropska investicijska banka začeti odkupovati prekomerne zunanjetrgovinske presežke centralnih držav in z njimi financirati investicije v državah z zunanjetrgovinskim primanjkljajem.

9) Napredna kultura, neodvisnost medijev in pravica do kritike

Prizadevali si bomo za kulturo, ki bo dostopna za vse. Zavzemali se bomo za ureditev delovnih pogojev in povišanje plačil v vseh ustvarjalnih poklicih in novinarstvu. Zavzemamo se za odpravo prekarnosti v kulturi in novinarstvu, krepitev dostopne in lokalne kulture za vse prebivalke in prebivalce Evrope ter učinkovito in birokratsko nezahtevno institucionalno in finančno podporo raziskovalnemu novinarstvu ter lokalnim in skupnostnim medijem.

Predlogi Levice:

  • Zagotovitev dostojnih pogojev dela v kulturi in omejitev prekarnih zaposlitev.
  • Sprejetje evropske direktive, ki bo omejila prikrita delovna razmerja v medijskih hišah.
  • Ustanovitev evropskega sklada za podporo preiskovalnemu novinarstvu, lokalnim medijem in tretjemu medijskemu sektorju.
  • Zagotavljanje celovite zaščite žvižgačev za vse primere, vključno z izdajo informacij tajnih služb in njihovih nezakonitih operacij.
  • Priprava evropske strategije za debirokratizacijo razpisov na ustvarjalnih področjih, ki naslavlja tako raven Evropske unije kot tudi raven nacionalnih držav.

10) Digitalne tehnologije v službi ljudi

Tehnološki napredek, sploh nedavni preboji v razvoju umetne inteligence, odpirajo številne možnosti tako za izboljšanje kakovosti življenja, povečanje produktivnosti ob krajšanju delovnega časa in olajšanje številnih vidikov vsakdanjega življenja kot tudi za zlorabe, povečevanje nadzora ali tehnološko spodbujeno razveščinjenje in odpuščanje. Na nas je, da z ustrezno regulacijo in spodbudami zagotovimo, da bo razvoj novih tehnologij služil vsem. Evropa mora s proaktivnim pristopom na področju digitalizacije zavarovati javno dobro, digitalno varnost in blaginjo.

Predlogi Levice:

  • Spodbujanje in usmerjanje razvoja in implementacije novih tehnologij z namenom krajšanja delovnega časa ob ohranjanju kakovosti opravljenega dela.
  • Ustanovitev evropskega programa za krepitev kadrovskih, tehničnih in izobraževalnih zmožnosti na tehnoloških področjih v javnih sektorjih držav članic.
  • Zagotavljanje preglednosti in sledljivosti pri uporabi podatkov za treniranje modelov umetne inteligence.
  • Prepoved razvoja in uporabe umetne inteligence za vojaške namene.
  • Spodbujanje uporabe in financiranje razvoja odprtokodnih operacijskih sistemov in programske opreme, odprtih licenc za ustvarjene vsebine, javnih repozitorijev programske opreme in javnih platform za deljenje vsebin.
  • Omejitev preprodaje osebnih podatkov in uveljavljanje strožjih standardov varovanja podatkov na spletu. Prepoved posredovanja podatkov prebivalcev in prebivalk Evropske unije drugim državam.
  • Namenitev evropskih sredstev za zagotovitev dostopa do širokopasovnega interneta za vsa evropska gospodinjstva, še zlasti tista v manj razvitih državah članicah.
  • Oblikovanje ukrepov proti širjenju sovražnega govora in neresničnih informacij, ki morajo hkrati zaščititi tudi svobodo izražanja na spletu.
  • Zavzemanje za legitimno rabo avtorsko zaščitenih vsebin v umetniške, izobraževalne in druge upravičene namene.
  • Uvedba pravične obdavčitve digitalnih korporacij glede na obseg poslovanja v državah članicah.