Združena levica sklicala nujno sejo Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Odbora za gospodarstvo, na kateri bo obravnavana problematika Lipice Turizma

SPOROČILO ZA JAVNOST

 

Na problematiko v Lipici opozarjajo sklicatelji nujnih sej odborov v DZ RS že od leta 1999. Prav tako v zadnjem letu v Združeni levici opozarjamo na problematiko v Lipici in pozivamo predsednika vlade, Vlado RS, ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo, ministrico za kulturo ter ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, da naj pripravijo strategijo za reševanje omenjene družbe.

Januarja 2015 smo v ZL sklicali nujno sejo obeh odborov, postavili kar nekaj ustnih in pisnih poslanskih vprašanj in vedno znova smo dobili odgovore vlade, predsednika vlade, obeh ministrov in ministrice, da se bodo posvetili Lipici in naredili vse potrebno za rešitev problematike tako Kobilarne Lipica kot Lipice Turizma. Zgodilo se ni nič.

V začetku tega leta je Vlada Mira Cerarja družbo Lipica Turizem, ki upravlja hotel Maestoso, teniško igrišče in hišo za golf, katerih lastnik je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, opredelila kot strateško naložbo in prenesla na Slovenski državni holding (SDH). Za prenos so se zavzeli koalicijski partner v vladi, kmetijski minister Dejan Židan, njegova državna sekretarka Tanja Strniša in namestnica generalnega sekretarja vlade Miranda Groff Ferjančič, ki je hkrati prva nadzornica Lipice. Omenjena trojica je prav tako izsilila sprejetje novele zakona o Kobilarni Lipica in uredbe o razmejitvi premoženja v Lipici na turistični in kobilarniški del ter naložila plačevanje vrtoglave najemnine za uporabo hotela Maestoso. Vse omenjene dokumente sta potrdili prejšnja in sedanja vlada: zakon in uredbo je potrdila vlada Alenke Bratušek, sklep o prenosu Lipica Turizma na SDH ter višino najemnine pa Vlada Mira Cerarja.

SDH je po sklepih pristojnih odborov iz januarja 2015 pripravila štiri možne scenarije ter jih predstavila Vladi RS, ki pa jih do danes še ni uspela pregledati in pripraviti ustrezne strategije ter sprejeti potrebne odločitve. SDH je Vlado Mira Cerarja med drugim tudi opozoril, da brez sistemske rešitve – enotnega pristopa k trženju turizma in kobilarniških produktov ter dokapitalizacije – Lipica Turizem ne more dolgoročno preživeti. Toda vlada v šestih mesecih ni naredila popolnoma nič.

Včerajšnje skupščine družbe, ki jo je sklical v.d. Lipice Turizma direktor Boštjan Bizjak, ki mu mandat poteče 25.10.2015, se niso udeležili ne predstavniki SDH ne predstavniki Vlade. Skupščina je bila preklicana, v.d. družbe pa je zatrdil, da Lipica Turizem ne bo zmogla poravnati tekočih obveznosti in dolgov tet predlagal začetek stečajnega postopka, ki naj bi državo stal dober milijon evrov. Zato so zaposleni, ki stečaju nasprotujejo, vladi postavili ultimat, naj v naslednjih dneh najde sistemske rešitve za lipiški turizem. Če vlada ne bo uslišala njihovih pozivov, so zaposleni napovedali dve stavki: 3. novembra stavko v Lipici in 9. novembra v Ljubljani.

Glede na stanje v Lipici, ki se kljub vsem opozorilom in pozivom v pol leta še ni izboljšalo, prav tako pa je po zadnjih besedah v.d. direktorja vse bližji stečaj Lipice Turizma, smo v Združeni levici mnenja, da širša javnost potrebuje odgovore, Lipica gostinstvo in Turizem pa takojšnje rešitve. Zato smo sklicali nujno seje obeh pristojnih odborov in predlagali, da po opravljeni razpravi Odbor za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje in Odbor za gospodarstvo sprejmeta sklepa, s katerima se Vladi RS naloži, da takoj poišče sistemske rešitve za nadaljnji obstoj in delovanje Lipice Turizma ter v 30ih dneh sprejme načrt zagotavljanja turističnih storitev v Lipici.

Deli.