Za transparentno upravljanje z državnimi gozdovi

Jutri bo Odbor za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano na svoji 13. redni seji obravnaval Predlog zakona o gospodarjenju v lasti Republike Slovenije. Gre za drugo obravnavo dolgo pričakovanega zakona, ki bo nadomestil koncesijski sistem za rabo in izkoriščanje lesa iz državnih gozdov.

V Združeni levici smo v tej fazi obravnave zakona vložili več amandmajev. Zaradi jasno izraženega javnega interesa pri razpolaganju in gospodarjenju z državnimi gozdovi smo predlagali, da se novo državno podjetje vzpostavi kot javno podjetje v obliki družbe z omejeno odgovornostjo in s tem državi kot ustanoviteljici pustiti odprte možnosti za določanje posebnih pogojev za izvajanje dejavnosti in možnost določanja cen za uporabo javnih dobrin iz državnih gozdov.

Z amandmaji želimo novemu podjetju postaviti:

– enake pogoje za pridobitev državnega poroštva, kot veljajo za ostale gospodarske družbe, 

– vzpostaviti nadzor Računskega sodišča nad družbo in njenimi hčerinskimi družbami in jih zavezati k spoštovanju zakona, ki ureja javno naročanje in zakona, ki ureja dostop do informacij javnega značaja. 

Poleg tega smo predlagali, da se poveča število predstavnikov delavcev v nadzornem svetu družbe s sedanjega zakonskega minimuma na zakonski maksimum, da se dostop do državnih gozdov omogoči tudi univerzam in da se omeji prekarne oblike zaposlovanje. Predlagamo tudi da se kot posebno telo znotraj družbe vzpostavi poseben strokovni odbor sestavljen iz predstavnikov lokalnih skupnosti, civilnodružbenih organizacij s področja okolja in strokovne javnosti. Poleg tega pa smo zaradi jasno izraženega javnega interesa pri gospodarjenju z enim največjih naravnih bogastev pri nas predlagali tudi, da se poslovodne osebe novoustanovljene družbe obravnava kot poklicne funkcionarje skladno z zakonom, ki ureja integriteto in preprečevanje korupcije.

Predlog zakona po 20 letih koncesijskega izkoriščanja državnih gozdov, za katerega obstaja široko sprejet konsenz, da ni bil ustrezen, v Državni zbor prihaja brez kakršnihkoli strokovnih študij, ki bi nesporno dokazovale prednosti predlaganega sistema v primerjavi z drugimi načini upravljanja. Prihodnost razpolaganja in upravljanja državnih gozdov tako ostaja velika neznanka. Z amandmaji na ta zakon želimo v Združeni levici vzpostaviti pogoje za čim bolj transparentno delovanje novega državnega podjetja in onemogočiti, da bi državni gozdovi postali še ena oblika ugrabitve države. 

Jutrišnja seja odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bo pokazatelj tega, kako vladajoča politika pri nas meni, da bi se moralo upravljati, ne samo z državno lastnino, ampak z naravnimi bogastvi, ki so last nas vseh.

Deli.