VLADA NAJ PRED SODIŠČEM EU SPROŽI POSTOPKE GLEDE SKLADNOSTI MEHANIZMA ICS

Med najbolj spornimi deli sporazuma CETA (pa tudi številnih drugih sporazumov) je mehanizem ICS, ki vzpostavlja ločen sodni sistem za multinacionalke. Državni zbor je izglasoval zaveze, da sporazuma, ki vsebuje ta mehanizem, ne bo podprl. Vendar je koalicija požrla svoje besede, sporazum je podprla, saj se je zadovoljila s tem, da se ICS začasno ne bo uporabljal. Državni zbor je kasneje izglasoval, da Slovenija pred sodiščem EU sproži postopek glede skladnosti ICS s pravom EU.

Zato smo v Levici nanjo naslovili poslansko pobudo, da do konca leta 2017 Sodišče Evropske unije zaprosi za mnenje glede skladnosti sistema ICS s Pogodbo o Evropski uniji in Pogodbo o delovanju Evropske unije.

Dr. Matej T. Vatovec: “Vsi pogoji so izpolnjeni, zaveze so zelo jasne. Medtem ko se Vlada Mira Cerarja obotavlja in zavlačuje, Evropska komisija že dela na vpeljavi novega Multilateralnega investicijskega sodišča (MIC), ki bo multinacionalnim korporacijam vzpostavil globalni paralelni sodni sistem za uresničevanje njihovih profitnih želja.”

ICS oziroma arbitražni mehanizmi za zaščito investitorjev nasploh omogoča podjetjem tožbo držav, če naj bi te delovale v nasprotju z njihovimi interesi. Poleg milijardnih odškodnin, ki se iz proračunov pretečejo v žepe kapitala, v praksi multinacionalne korporacije mehanizem ICS uporabljajo tudi za ustrahovanje in za preprečevanje sprejemanja zakonodaje, ki ščiti javni interes. Primer: tobačni gigant Philip Morris je tožil tako Urugvaj kot Avstralijo, ker sta z zakonodajo omejila oglaševanje tobačnih izdelkov.

Belgija je Sodišče EU že zaprosila za mnenje glede ICS,  vključitev Slovenije bi prinesla dodatno težo. Že septembra so predstavniki Vlade zagotavljali, da bo kmalu vse pripravljeno, vendar se do danes ni zgodilo nič.

Spet lahko ugotovimo, da je za čakanjem in zavlačevanjem podrejenost in servilnost slovenskega političnega razreda do bruseljskih tehnokratov.  

Deli.