V ZL NE PODPIRAMO CEHOVSKE STAVKE ZA PRIVILEGIJE!

Kaj zahteva Fides?

  • Prvič, dvig plače zdravnika na trikratnik povprečne plače do konca mandata te vlade.
  • Predsednik sindikata Praktik.um, dr. Muževič, je kolegom v Fidesu lepo povedal, da niti drugje v Evropi zdravniki nimajo tako visokih plač. Niti nimajo tako visokih plač primerljivi intelektualni poklici v Sloveniji. Poleg tega ne smemo gledati samo na osnovne plače, ampak upoštevati tudi dodatke. Jasno je, da so mladi zdravniki slabše plačani od starejših, ampak to je problem vseh javnih uslužbencev.

    Večji problem v našem zdravstvu so nizke plače drugih zdravstvenih delavcev in predvsem podpornega osebja. Vendar ti delavci niso v položaju, da bi lahko stavkali. Fides se dosledno izogiba kakršni koli solidarnosti z njimi. Nadalje je zdravstvena oskrba timsko delo. Kaj lahko stori zdravnik brez vzdrževalcev, reševalcev, bolničarjev, medicinskih sester, ki so čebelice našega zdravstvenega sistema in ga držijo pokonci?

  • Druga zahteva je sprejem Modre knjige kadrovskih normativov za zdravnike.
  • Normative je vsekakor treba določiti, vendar si jih ne morejo predpisati zdravniki sami. To preprosto ni sprejemljivo: že danes je izjemno razširjeno dopolnilno delo, znani so primeri dvoživk. Marsikje zdravništvo opravlja polni delovni čas v javnem zdravstvu, poleg pa zasebno kuje dobiček – za isto delo! Če imajo zaposleni v službi javnosti hkrati čas in energijo, da isto delo za dobiček opravljajo kot zasebniki je to jasen znak, da preobremenjenost zdravnikov ni vsesplošna.

    Sicer pa je delo z bolniki kolektivno delo. Zato morajo biti zdravniški normativi usklajeni z normativi zdravstvene nege, ne pa preprosto izsiljeni po cehovski logiki. Normativi morajo upoštevati upravičena pričakovanja bolnikov, uporabnikov storitev, tako kot to velja za druge javne uslužbence, ki opravljajo netržne storitve.

  • Kar nas pripelje do dolgoletnih zahtev Fidesa glede zdravstvene reforme.
  • Fides si zdravstveno reformo predstavlja kot zmanjšanje košarice pravic in uvedbo komercialnega obveznega zavarovanja. Formula je manjša košarica pravic, a več plačljivih storitev. S tem bi se vse slabosti dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja prenesle še na obvezno zavarovanje. Poraženci take reforme bi bili seveda javno zdravstvo in večina prebivalcev. Zmagovalci pa bi bili zasebni zdravniški profiterji in komercialne zavarovalnice. Že zdaj v komercialnih zavarovalnicah konča do 50 milijonov evrov, ki bi se lahko uporabili za zdravje ljudi.

REFORMA ZA KREPITEV JAVNEGA ZDRAVSTVA
Zaradi vsega tega stavke, ki v resnici izsiljuje v korist stanovskih interesov, v Združeni levici ne moremo podpreti. Ob tem pa ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc pozivamo, da udejanji točke iz koalicijske pogodbe, s katerimi se socialisti dejansko strinjamo. Konkretno gre za:

  • Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki je socialno nepravično in ekonomsko neučinkovito. Za dopolnilno zdravstveno zavarovanje prispevajo vsi enako, ne glede na to, ali ima nekdo minimalno plačo ali plačo menedžerja; dodatno to zavarovanje namesto javnega zdravstva poji dobičke zasebnih zavarovalnic. Zato ga je potrebno nadomestiti s pravično javno dajatvijo.
  • Razmejitev javnega in zasebnega zdravstva. Treba je preprečiti pojav dvoživk in odtekanje javnega denarja v zasebne žepe zaslužkarjev in koncesionarjev.
  • Centralizacijo javnega naročanja. Da v sistemu javnega naročanja lobijem odtekajo astronomske vsote in da se material na veliko preplačuje, je splošno znano. Centralizacija bi prispevala levji delež k temu, da se to odtekanje konča.

Medtem, ko državljani čakajo na te ukrepe, se v ozadju piše neka druga reforma. Del politike, zdravništva in zasebne zavarovalnice se ne bodo ustavili pred ničemer, da tako krepitev javnega zdravstva minirajo. Kar je nenazadnje tudi tisti resnični razlog, zakaj Fides danes stavka!

V Ljubljani, 28.05.2015

Deli.