Tuji kapital je treba izločiti iz projekta 2. tir!

Levica nasprotuje nameri, da bi Madžarska pridobila zemljišča v okolici koprskega pristanišča. Vztrajamo pri zahtevi, da se iz projekta 2. tir izloči tuji kapital. Opozarjamo, da se vlada pogaja z Madžarsko brez pooblastila odbora za zunanje zadeve, s čimer krši Zakon o zunanjih zadevah.

Slovenija mora 2. tir zgraditi brez tujega kapitala

Vključitev tujega, madžarskega kapitala v projekt 2. tira je za Levico nesprejemljiv iz treh razlogov:

(1) Madžarska bi kot solastnica  2TDK postala tudi solastnica 2. tira. (2) Zakon o 2. tiru določa, da lahko Madžarska pridobi do 49 % dobička, a da bo Slovenija v celoti krila stroške obratovanja nove proge.(3) Madžarska zahteva vezane posle, ki bi povečale donosnost njene investicije. Osrednja zahteva je dostop do infrastrukture v Luki Koper in okolici, kar ogroža Luko Koper in s tem celotno slovensko logistiko.

Gradnja 2. tira nima smisla, če ne ohranimo Luke Koper

Poslanci Levice na vlado nenehno naslavljamo vprašanja o zahtevah Madžarske. Odkritih odgovorov nismo dobili. Vlada nam je zagotovila, da ne bo posegala v koncesijsko pogodbo z Luko Koper. A hkrati je dala jasno vedeti, da so na razpolago zemljišča zunaj območja sedanje koncesije. Madžarske logistične kapacitete na tem območju ne bi bile le direktna konkurenca Luki Koper, ampak tudi ovira za njen razvoj, ki je okoljsko že tako omejen.

Matej T. Vatovec: »Potencial 2. tira bomo zares izkoristili samo, če Luko Koper in Slovenske železnice ohranimo v javni lasti in če pristaniške delavce namesto izkoriščevalskih IPS-ov zaposli matično podjetje. Vlada očitno meni nasprotno.  Pravkar prodaja polovični delež tovornega prometa Slovenskih železnic, problematiko IPS-ov pa izkorišča za to, da bi se znebila uprave, ki nasprotuje ambicijam Madžarske v koprskem pristanišču.«

Pogajanja z Madžarsko so nezakonita

Matej T. Vatovec je v zvezi z novico, da naj bi minister Gašperšič vlado in koalicijo v kratkem seznanil z osnutkom pogodbe z Madžarsko, povedal še: »Vlada se z Madžarsko pogaja mimo postopka, ki je predpisan z Zakonom o zunanjih zadevah. Pobudo za sklenitev pogodbe, ki je pravna podlaga za pogajanja, mora potrditi parlamentarni odbor za zunanje zadeve. Vlada odboru pobude sploh ni predložila, torej se pogaja brez mandata, ki ga verjetno ne bi dobila. Toliko o preglednosti tega milijardnega posla!«

Deli.