Sporočilo za javnost: Po 10 letih prvi korak

Danes je 67 poslancev državnega zbora s prvopodpisanim Matjažem Hanžkom iz Združene levice vložilo zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave v zadevi TEŠ 6. S tem se je po 10 letih od netransparentnih začetkov naredil prvi korak k razjasnitvi politične odgovornosti za ekonomsko in ekološko neupravičeno investicijo v 6 blok Termoelektrarne Šoštanj.

Pobuda Združene levice je dobila več kot dvotretjinsko podporo poslancev v Državnem zboru. Pridružilo se ji je 5 poslanskih skupin iz opozicije in pozicije: Stranka Mira Cerarja, Demokratična stranka upokojencev, Socialni demokrati, Nova Slovenija in Zavezništvo Alenke Bratušek.

V besedilu zahteve za odreditev parlamentarne preiskave ni kazanja s prstom na posameznike. Navedena so gola dejstva in njihovo sosledje, ne glede na vlado, imena ljudi na čelu ministrstev, Holdinga slovenskih elektrarn ali Termoelektrarne Šoštanj. S preiskavo želimo razkriti in enoznačno opredeliti postopke in tudi kanale, s katerimi in po katerih so zasebni interesi obvladali oziroma ugrabili eno od ključnih državnih gospodarskih in javnih služb, to je energetike.

Pri projektu gradnje TEŠ 6 gre za širši problem, od spoštovanja pravne države do vpletanja in prepletanja politike. Opravka imamo s šolskim primerom t.i. ugrabitve države – politične korupcije, za katero je značilen prevladujoč vpliv zasebnih interesov, ki odločilno vplivajo na državne postopke sprejemanja odločitev po prikritih in nelegalnih povezavah. Ta vpliv je lahko prisoten skozi paleto državnih institucij, vključno z zakonodajno, izvršilno in sodno vejo oblasti. Parlamentarna preiskava bo ugotavljala odgovornost političnih funkcionarjev in institucij, brez katerih do te neracionalne investicije ne bi nikoli prišlo.

Investicija v TEŠ 6 bo po zadnji oceni stala 1,42 milijarde evrov pri čemer bo skoraj zagotovo poleg elektrike proizvajala tudi izgubo. Nerentabilnost investicije bo povzročila unovčitev državnih poroštev v višini 400 milijonov evrov. Več kot dvotretjinska podpora poslancev v Državnem zboru je dober začetek poti na katero smo odšli mnogo prepozno, saj je med čakanjem zaradi korupcije izginilo na stotine milijonov evrov.

Kapitalizem vodi interes dobička posameznika v škodo potreb celotne družbe, zato je po definiciji koruptiven. TEŠ 6 je simptom, najbolj razvpita zgodba vsakdanjega delovanja kapitalizma. A hkrati je lahko tudi začetek postavljanja javnega interesa pred zasebnega. V Združeni levici se vsekakor tega nadejamo in s to željo k preiskovalni komisiji tudi pristopamo.

Ljubljana, 08.12.2014

Deli.