Sporočilo za javnost: Novinarska konferenca poslanca ZL dr. Mateja T. Vatovca – Priznanje Palestine in glasovanje Slovenije v OZN

Matej Vatovec

V poslanski skupini Združena levica menimo, da je nujno in smiselno, da se zagotovijo pogoji, ki bodo omogočili pravno-formalno osnovo za ureditev sobivanja Palestincev in Izraelcev na ozemlju, predvsem pa prispevali k rešitvi neznosne humanitarne krize in ustavitvi kršenja človekovih pravic in svoboščin.

Zato smo, na podlagi 2. odstavka 48. člena Poslovnika Državnega zbora, zahtevali sklic nujne seje Odbora za zunanjo politiko, na kateri bo odbor glasoval o predlogu sklepa Združene levice, da Slovenija prizna Palestino kot neodvisno in suvereno državo. Seja odbora in glasovanje o priznanju Palestine bo potekalo jutri, v petek, 28. 11. ob 15:00, dan pred Mednarodnim dnem solidarnosti s Palestinci.

Pobuda Združene levice za sklic seje Odbora za zunanjo politiko je prišla kot reakcija na preračunljivo čakanje slovenske zunanje politike, ki leta ni uspela sprožiti postopka priznanja Palestine, čeprav je bila pravna in politična podlaga za to vseskozi prisotna. Po priznanju Švedske smo tako kot v drugih državah EU, kjer so glasovanja o priznanju napovedana (Francija, Danska), v Sloveniji s tem dejanjem odprli politično debato.

Poleg splošnega odobravanja slovenske javnosti je pobuda Združene levice za priznanje Palestine kot neodvisne in suverene države dobila tudi pozitiven odziv predstavnikov drugih političnih strank, med njimi: Tanja Fajon in Matjaž Nemec iz SD, Peter Vilfan iz ZaAB, evropski poslanec Milan Zver iz SDS, zunanji minister Karel Erjavec (DeSUS), predsednik DZ Milan Brglez in predsednik države Borut Pahor.

Seja Odbora za zunanjo politiko je pomembna iz dveh razlogov. Prvič, ker se bo glasovalo o priznanju enovitosti palestinskega ozemlja, torej Palestine kot države, ki bo omogočilo boljša pogajalska izhodišča za reševanje krize na Bližnjem vzhodu. Pomembnost priznanja je včeraj v pogovoru v DZ poudaril tudi Palestinski veleposlanik Salah Abdel Shafi, medtem ko je predstavnik Izraela, Shmuel Merir, ostro nasprotoval takim “enosmernim” dejanjem. Drugič, ker sta javna in politična klima naklonjeni priznanju Palestine, in ker ta sklep zdaj ni več mogoče zavrniti. Obenem gre za opomnik tako slovenski kot EU zunanji politiki, ki do sedaj nista priznali Palestine, čeprav so po mednarodnem pravu za to izpolnjeni vsi pogoji.

Ko govorimo o slovenski zunanjepolitičnem delovanju je potrebno izpostaviti glasovanje Slovenije v generalni skupščini Združenih narodov (21. 11. 2014), s katerim se je Slovenija v zgodovino zapisala kot država, ki ni podprla sprejema Resolucije o boju proti poveličevanju nacizma, neo-nacizma in ostalih praks, ki prispevajo k napajanju sodobnih oblik rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije in s tem povezane netolerantnosti.

Pri tej Resoluciji gre ponovno za vprašanje vrednot, kakršne je Cerar vseskozi zagovarjal, in predvsem vprašanje, zakaj se je Slovenija vzdržala pri glasovanju? Namesto, da bi Slovenija zavzela proaktivno vlogo in se sklicevala na vrednote OF in NOB ter socialne vrednote, ki so bile zapisane v gibanji, je sledila zgledu ZDA in Ukrajine, ki zasledujejo partikularne interese ter dopuščajo fašizem zgolj kot predmet politične kalkulacije. V Združeni levici nas preseneča, da Cerarjeva vlada ne nasprotuje nacizmu in neonacizmu, saj je to nerazumljivo, če upoštevamo tako zgodovinsko izkušnjo s fašizmom kot strogo moralno držo, ki jo zavzema premier. Zato izražamo globoko zaskrbljenost nad delovanjem te vlade, ki očitno nima svojega jasnega zunanjepolitičnega stališča, kar se kaže skozi delovanje v OZN. V Združeni levici menimo, da bi slovenski predstavniki Resolucijo OZN morali brezpogojno podpreti, ne pa dopuščati prizadevanja za reintegracijo fašizma, ki postaja del naše vsakdanje slovenske in evropske realnosti. Za Združeno levico je to politični škandal.

Slovenija ima jutri možnost, da naredi korak k proaktivnem zunanjepolitičnem delovanju, tako da se s sprejetjem sklepa o priznanju Palestine pridruži 135 državam članicam Združenih narodov, torej 70% državam članic OZN oz. 80% svetovnega prebivalstva, ki priznavajo Palestino kot državo, in pomaga k rešitvi palestinskega vprašanja.

V Združeni levici podpiramo shod civilno družbenih gibanj za priznanje Palestine, ki bo jutri pred Državnim zborom ob 14. uri.

Ljubljana, 27.11.2014

Deli.