Sporočilo za javnost: 2 meseca, 1 dan in 10 ur razprave, in Janez Janša je še vedno poslanec

V Ljubljani, 09. 10. 2014

Sporočilo za javnost o današnjem sestanku Mandatno-volilne komisije (MVK)

Poslanec Janez Janša je obsojen na zaporno kazen več kot 6 mesecev zapora za koruptivno dejanje, ki ga je zagrešil kot predsednik vlade. Deveti člen Zakona o poslancih jasno zapoveduje, da poslancem, ki so pravnomočno obsojeni na več kot 6 mesecev zapora, preneha mandat. V Združeni levici smo zato pred natanko dvema mesecema in enim dnevom, na 1. nujni seji Mandatno-volilne komisije (MVK) predlagali, da Državni zbor ugotovi prenehanje mandata. S tem Janez Janša ne bi bil več poslanec. Predlog Združene levice takrat ni dobil podpore nobene druge parlamentarne stranke. Koalicija ni hotela sprejeti odločitve, zato je ustanovila komisijo, katere namen je bil izključno izogibanje politični odgovornosti za sklep, ki bi moral biti samoumeven.

Danes, dva meseca in en dan kasneje, smo bili ponovno priče izogibanju odgovornosti. Združena levica je Državnemu zboru ponovno predlagala isti sklep, s katerim se ugotavlja, da je v primeru poslanca Janeza Janše izpolnjen pogoj iz 3. alineje prvega odstavka 9. člena Zakona o poslancih za prenehanje mandata. Kljub deklarativnemu strinjanju koalicije z njegovo vsebino predlagani sklep ponovno ni dobil podpore. Namesto tega sta bila po desetih urah razprave na predlog poslancev koalicije izglasovana dva druga sklepa: prvi, “negativni sklep,” s katerim Janezu Janši ne glede na obstoj razloga iz tretje alineje prvega odstavka 9. člena Zakona o poslancih mandat ne preneha, in lahko opravlja funkcijo poslanca. In drugi, s katerim bi Janez Janša prenehal biti poslanec, če prvi sklep ne bi bil sprejet.

Stranka Mira Cerarja in njena koalicija se je danes ponovno izognila samoumevnemu sklepu in omogočila nadaljevanje farse o poslancu-zaporniku. Namesto ene odločitve so sprejeli dve, ki še ne zagotavljata prenehanja poslanskega mandata Janezu Janši.

To in vsako izogibanje sprejemu sklepa o prenehanju poslanskega mandata Janeza Janše v Združeni levici razumemo kot izogibanje politični odločitvi.

Deli.