Socialistična opozicija na 1. seji Državnega zbora

»Če hočejo poslanke in poslanci povrniti ugled med državljani, da bi ti sprejemali njihove odločitve kot svoje, morajo poslanci in poslanke začeti pri sebi in zase uvesti ne le enake, ampak še bolj striktne kriterije delovanja, kot veljajo za sodržavljane, ki jih zastopajo.«

Združena levica je včeraj vstopila v institucijo, katere delovanje smo do včeraj kritizirali od zunaj. Prisotnost Združene levice v Državnem zboru je velika sprememba za Slovenijo.  V Državni zbor so prvič vstopili socialisti, ki bodo interese ljudi vedno postavili pred interese peščice/kapitala.

Z vstopom v DZ se kritična socialistična drža ZL ne bo spremenila. Ostala bo kritična do delovanja Državnega zbora. Predvsem bo to delovanje skušala spremeniti, ga narediti bolj demokratičnega in odprtega. Združena levica bo glas tistih, ki prej znotraj Državnega zbora niso imeli glasu.

Združena levica bo v parlamentu podprla vsako pobudo, ki bo v interesu ljudi.  Prav tako bo Združena levica tista, ki bo tvorno podpirala delovanja države in kritično zahtevala sistemsko reševanje problemov.

Včeraj, na 1. Seji DZ, je poslanska skupina Združena levica podprla kandidata za predsednika in podpredsednika mandatno-volilne komisije. Prav tako je potrdila mandate novoizvoljenim poslancem. Na podlagi pravne razlage je bilo ugotovljeno, da so vsi poslanci izvoljeni v skladu z zakoni. Čeprav se pravno mejenje razlikuje od političnega, je poslanska skupina ZL  skupno podprla mandate vseh novo izvoljenih poslancev. Tako narekuje zakon, ki ga je že davno tega sprejel DZ.

Jezni in razočarani izlivi na socialnih omrežjih so upravičeni in neupravičeni. Preden se je poslanska skupina ZL odločila za skupno potrditev mandata poslancem, se je pravno podučila o možnostih, da osebi na prestajanju zaporne kazni ne potrdi mandata že na 1. seji DZ. Pravno mnenje je nalagalo,  da se sledi zakonodaji, čeprav je to v nasprotju s politično držo ZL. Poslanska skupina se je odločila za formalno pravno pot, saj noben drugi pravni mehanizem, s katerim bi lahko problematizirali  ali avtomatično onemogočili izvolitev omenjene osebe v poslanca na 1. seji  DZ, ne bi zdržal ustavne presoje.  Ker ni bil možen pravni ugovor zoper izvolitev, ki bi vzdržal pravno presojo, predvsem si nihče ni želel ponovitev Kanglerjeve odisejade in ustavne presoje, so se v vseh poslanskih skupinah odločili, da se glasuje in potrdijo vsi mandati skupaj. Zato je bil mandat omenjeni osebi tudi potrjen. Seveda to ne pomeni, da ni bil podan predlog za njegovo razrešitev.  Pravno formalno to pomeni, da bo na predlog ene izmed poslanskih skupin sprožen postopek preko MVK za odvzem mandata, ki ga bo poslanska skupina ZL podprla.  Na naslednji izredni seji bo omenjeni osebi dejansko odvzet mandat poslanca.

Poslanska skupina ZL se ni ustavila pri tem. Opozorila je, da predstavniki ljudi, ki so člani »hiše demokracije«, jemljejo več pravic kot jih priznavajo ljudem, ki jih zastopajo.

Jasno so izrazili, da se poslanci in poslanke ne smejo razlikovati od drugih javnih uslužbencev. Poslanci in poslanke so najbolj javno izpostavljeni uslužbenci, ki morajo biti zgled ostalim državljanom. Tudi takrat, ko gre za zaposlitve. Vsak človek, ki kandidira za zaposlitve v državni upravi, mora že predhodno prinesti potrdilo, da ni bil kaznovan in da ni v kazenskem postopku, kar je še daleč od nepravnomočne oziroma pravnomočne sodbe. Tovrstno potrdilo je za vsakega slehernega človeka pogoj za kandidaturo, ki pa očitno ne velja za nekatere v Državnem zboru. Zato ta primer kliče po pravni  intervenciji.

Če hočejo poslanke in poslanci povrniti ugled med državljani, da bi ti sprejemali njihove odločitve kot svoje, morajo poslanci in poslanke začeti pri sebi in zase uvesti ne le enake, ampak še bolj striktne kriterije delovanja, kot veljajo za sodržavljane, ki jih zastopajo.

V tem smislu bodo poslanci Združene levice, socialistične opozicije ravnali v bodoče.

Deli.