Omejevanje informacij javnega značaja je nedopustno

 

 

Vlada Mira Cerarja je zagotavljanje transparentnosti in omogočanje demokratičnega nadzora s strani državljank in državljanov predstavila ob začetku mandata kot eno izmed osrednjih nalog v prihodnosti. Čeprav je transparentnost eden izmed najvišjih standardov, katerega je potrebno dosledno uveljavljati, tega ni mogoče doseči  brez zagotavljanja najvišje možne stopnje dostopnosti do informacij javnega značaja.

 

Da je vlada svoje stališče že drastično spremenila, že vemo, saj je samo v zadnjem letu delovanja sprejela vrsto ukrepov, ki gredo v smer zmanjševanja transparentnosti delovanja nosilcev javnih funkcij ter državnih organov. Da so obljube hitro pozabljene, se je najprej pokazalo pri privatizacijskih postopkih, nato z ukinitvijo dobesednih zapisov sej vlade, zdaj pa želi vlada omejiti še dostop do informacij javnega značaja.

 

Z novelo zakona o dostopu do informacij javnega značaja, ki je v parlamentarnem postopku, vlada in ministrstvo za javno upravo močno posegata v krovni zakon iz področja transparentnega delovanja državnih organov, oseb javnega prava, organov občin in vseh zavezancev po zakonu. Večina sprememb, ki jih prinaša novela, sledi implementaciji EU Direktive 20003/98/ES in se nanaša na ponovno uporabo informacij javnega značaja. Je pa med obširno vsebino novele skrita tudi sprememba določbe zakona, ki se nanaša na možnost organov, da lahko za posredovanje informacij javnega značaja zaračunajo tudi stroške.

 

Trenutni zakon omogoča organom, da za posredovanje informacij javnega značaja zaračunavajo materialne stroške, sedaj pa vlada besedico “materialne” preprosto črta in  informacije javnega značaja spreminja v tržno blago. Že v trenutni situaciji smo večkrat priča neodzivnosti organov, ki nekaterih informacij preprosto nočejo razkriti. Z določbo, ki jo predlaga vlada, pa se organom daje zakonsko podlago, da v primerih, ko ne bodo želeli razkriti nekaterih informaciji, postavijo dovolj visoko ceno, ki bo lahko posameznika odvrnila od zahteve po njej. Ker  je  takšno ravnanje preprosto nedopustno, saj omejuje dostopnost do informacij javnega značaja,  smo v Združeni levici z amandmajem predlagali, da določba glede zaračunavanja stroškov ostane nespremenjena.

 

Dostop do informacij javnega značaja je namreč mehanizem, ki omogoča in zagotavlja nadzor nad delovanjem države in njenih organov. Pravica do neoviranega dostopa do informacij javnega značaja izhaja iz same Ustave. Namen ustavne določbe je zagotoviti demokratični nadzor in omogočiti boljšo participacijo državljanov. Več kot očitno pa je, da si vlada Mira Cerarja tega ne želi.


Zakaj? Ker ima največje težave s transparentnostjo ravno vlada. Zaradi tega smo v Združeni levici v zakonodajni postopek vložili tudi predlog priporočil za dvig transparentnosti njenega delovanja. Vlada je namreč v tem mandatu naredila že več korakov, ki znižujejo stopnjo transparentnosti. In predlagane spremembe Zakona o dostopu do informacij javnega značaja, so še en dokaz za to.

Deli.