Odbor DZ za finance in monetarno politiko: rebalans proračuna 2014 in uravnoteženje javnih financ

V Združeni levici popravkov proračuna, ki jih je predlaga vlada, nismo podprli. Pri tem proračunu nas moti trend, v katerega je rebalans zapeljan. Na eni strani gre za reze v investicije in v socialno porabo, na drugi strani pa še nadaljnje zmanjševanje prihodkovne strani proračuna. In ta trend je verjetno tudi anticipacija proračuna za leto 2015.

To je napačen trend, za katerega se je v preteklih letih izkazalo, da krize ne rešuje, ampak jo poglablja. V času neprestanih rezov so se davčni prihodki v proračun zmanjšali za 2 milijardi evrov. Leta 2008 so davčni prihodki znašali približno 8,2 milijardi evrov, leta 2014 samo še 6,2 milijardi evrov. Pri tem so se najbolj zmanjšali ravno davki iz dohodkov pravnih oseb, ki so leta 2008 znašali 1,3 milijarde evrov, sedaj še 453. Podobno dohodnina, ki je 2008 znašala isto 1,3 milijarde evrov, sedaj pa 805 milijonov.

V Združeni levici menimo, da je proračun oziroma proračunske luknje možno polniti predvsem tam, kjer so bili do zdaj največji izpadi. Torej na prihodkovni strani, zlasti pri davkih na dohodek pravnih oseb in pri dohodnini. Do zdaj so krizo plačevali predvsem revni in srednji sloji, ki so bili deležni rezov v socialo in javni sektor, na drugi strani so pa najbogatejši dobivali odpustke, bodisi z nižanjem davkov na dobičke ali pa z nižanjem dohodninskih lestvic. Zdaj je pravi čas, da socialne posledice krize saniramo tako, da perspektivo obrnemo.

Zato smo vladi predlagali spremembo dohodninske lestvice. S spremembo bi za stalno ohranili četrti dohodninski razred, medtem ko bi 50% mejo dohodninskega razreda spustili na cenzus 37 tisoč evrov letnega zaslužka namesto sedanjih 70 tisoč evrov. S to spremembo bi od najbogatejšega dela prebivalstva zajeli višji delež davkov ter okrepili prihodkovno stran proračuna in omilil pritiske na odhodkovni strani proračuna, zaradi česa ne bodo potrebni rezi v: transferje nezaposlenih v višini 38 milijonov evrov, družinske prejemke v višini 30 milijonov evrov, štipendije v višini 21 milijonov evrov in investicije v višini 120 milijonov evrov.

Predlagani ukrep Združene levice bi imel pozitivne učinke tako na socialo kot na gospodarstvo, saj prerazporeja dohodke od bogatih k revnim, povečuje potrošnjo in zato spodbuja gospodarsko rast. Poznajo ga v številnih drugih evropskih državah. V Avstriji in na Nizozemskem, kjer so plače enkrat višje kot v Sloveniji, sta meji za 50% dohodninski razred bistveno nižji kot pri nas. V Avstriji 50% dohodnina velja za vse davčne zavezance nad 60.000€ letno, na Nizozemskem pa nad 55.694€ letno.

In zakaj ga ne bomo imeli tudi v Sloveniji? Ker so vse parlamentarne stranke, razen Združene levice, na strani bogatih in kapitala.

Združena levica

Deli.