Najprej privatizacija, varčevalni ukrepi in fleksibilizacija, zdaj pa še deregulacija poklicev!

Koalicija je včeraj na odboru za gospodarstvo potrdila deregulacijo trgovskih poklicev, kar pomeni, da za zaposlitev ne bosta več pomembni 4. oziroma 5. stopnja izobrazbe.

Ta korak je škodljiv za delavke in delavce, hkrati pa tudi za male trgovce in potrošnike, saj bo kakovost trgovinski storitev padla. Zgled za to, kaj prinaša deregulacija poklicev, je gostinstvo: storitve so se poslabšale, hkrati pa je večina zaposlenih prekarcev, brez delavskih pravic, z zelo nizkim plačilom. Gostinci najpogosteje zaposlujejo študente preko študentskih napotnic.

Deregulacija bo povečala konkurenco na trgu delovne sile, zato bo pritisk na delavke in delavce še večji. Poslabšale se bodo delovne razmere, znižale se bodo plače, zaposleni bodo lažje odpuščani. Položaj delavstva se bo poslabšal.

Vlada je vztrajala, da “odpravlja administrativne ovire” in da bo bolj fleksibilen trg delovne sile pomagal tudi brezposelnim, od predstavnika desnice pa smo slišali, da se “trgovec rodi” in da je izobrazba manj pomembna, saj na koncu odloča trg.

Zakonu so poleg naše poslanske skupine nasprotovali tudi sindikati in Obrtno-podjetniška zbornica, pred tem pa tudi Ministrstvo za izobraževanje. Kljub vsem argumentom in različnim glasovom nasprotovanja, so Zakon potrdili.

Vlada Mira Cerarja je privatizaciji, varčevalnim ukrepom in fleksibilizaciji dodala še deregulacijo. Njen program je jasen: to so štiri zapovedi neoliberalne doktrine.

V Ljubljani, 28.05.2015

Foto: Uroš Hočevar/Delo

Deli.