IZJAVA ZL OB NAPOVEDIH NADALJNJIH ODPUŠČANJ V TELEKOMU

telekom

V četrtek, 20.11.2014, je uprava Telekoma Slovenije predstavila poslovanje družbe. Podala je načrt množičnega zmanjšanja števila zaposlenih. Do konca leta 2016 naj bi imela skupina TS v Sloveniji 550 delovnih mest manj kot danes. Cilj naj bi dosegli predvsem z odpuščanjem, le delno tudi z nenadomeščanjem upokojitev. Proces zmanjšanja števila zaposlenih se ni začel danes, ampak s pritiski na zaposlene in povečevanjem deleža prekerno zaposlenih poteka že dlje časa.

Minimalno zmanjšanje prihodkov (za 2 odstotka) in upad dobička zaradi posledic odprave žledoloma, pri čemer se je poslovanje hčerinskih družb v Sloveniji izboljšalo, ne upravičujeta načrtovanega zmanjšanja števila zaposlenih za 16 odstotkov v zgolj dveh letih. Dejanski vzrok za odpuščanje je napovedana privatizacija. V Združeni levici nas skrbi, da gre Telekom po poti Heliosa, kjer je 155 delavcev odpustila še stara uprava, čeprav standardna klavzula prodajnih pogodb (t.i. varovalka) predvideva, da se število zaposlenih ne bo zmanjševalo.

Nadaljevanje postopkov privatizacije lahko povzroči škodljive posledice, če bo vlada odločitve o privatizaciji še naprej sprejemala brez poglobljene analize dolgoročnega poslovanja družbe ter brez natančne ocene ekonomskih, socialnih in javnofinančnih učinkov prodaje. Danes vlada s svojimi argumenti straši državljane, da bi lahko nadaljevala s procesom “nujne privatizacije”, namesto da bi, kot je največja koalicijska stranka SMC pred volitvami obljubljala, vsaj zastavila “pametno in premišljeno privatizacijo”, ki ne bo razprodajala strateških podjetji, infrastrukture in odpuščala delavcev.

Prva poteza te vlade je bila nepremišljena prodaja infrastrukturnih objektov skupaj s prodajo Aerodroma Ljubljana. Z aktualnim načrtom prodaje Telekoma vlada znova ogroža infrastrukturo, ki omogoča enakomerni razvoj podeželja in mest ter številna delovna mesta. Prodaje madžarskega, hrvaškega ali črnogorskega pa so pokazale, da kupci zasledujejo komercialni interes, kar pomeni manjša vlaganja v infrastrukturo, razvoj ter racionalizacijo poslovanja. V Združeni levici menimo, da je prodaja Telekoma nepotrebna, saj državna podjetja, poleg rentabilnosti in tehnološkega razvoja, zagotavljajo tudi kakovostna delovna mesta. Poleg tega, vse kar država izgubi z manjšim dobičkom, v veliki meri odtehtajo plačani prispevki in davki. Medtem pa je prihranek, ki nastane z odpuščanji, zaradi odpravnin in nadomestil za brezposelne minimalen tako za podjetje kot za državo.

Število delovnih mest v državnih podjetij seveda ni neodvisno od tehnološkega napredka in splošnih gospodarskih razmer. Veliko bolj drastično kot v primeru Telekoma, se je to pokazalo v primeru TET-a ali Nafte Petrochema. Naloga uprav, SDH-ja in ministrstev je, da pravočasno poskrbijo za prestrukturiranje podjetij v panogah s presežki in za povečevanje števila delovnih mest v perspektivnih panogah. Menedžment in uradništvo, ki te naloge ne zmoreta ali celo nočeta opraviti, je treba zamenjati.

Ljubljana, 25.11.2014

Združena levica

Foto: BOBO

Deli.