Informacije javnega značaja. Poslanci koalicije pod pritiskom javnosti  umaknili škodljiv amandma

 

 28. septembra lansko leto smo dobili 12. slovensko vlado. Od nastopa mandata vlade, ki je obljubljala demokratično in transparentno politiko, pa do danes, smo se že večkrat znašli v situaciji, ko vlada govori eno, dela pa nasprotno. In sprememba Zakona o dostopu do informacij javnega značaja, ki jo danes obravnava DZ, predstavlja točno tako situacijo.

Pravica dostopa do informacij javnega značaja je ustavna pravica, ki je jasno zapisana v 39. členu Ustave. Zakon o dostopu do informacij javnega značaja pa omogoča izvrševanje te pravice. Gre za enega redkih zakonov, ki v tujini predstavlja primer dobre prakse. A kljub temu in kljub dejstvu, da je bila obljuba o bolj transparentnem delovanju države, eden izmed glavnih razlogov za zmago SMC na volitvah, je vlada pripravila novelo zakona, ki je diametralno nasprotje danih obljub.

Vlada je najprej predlagala, da naj informacije javnega značaja postanejo tržno blago. Rešitev je poskušala opravičiti z izgovorom, da se zakon spreminja zaradi implementacije evropske direktive. Pretežni del zakona je sicer res posledica direktive, a sporna sprememba 34. člena ni imela prav nobene zveze z njo. Namen te spremembe je lahko zgolj eden. Dati državnim organom podlago, da se lahko posredovanju informacij javnega značaja izognejo z zaračunavanjem visokih stroškov. Da gre za nedopustno omejevanje ustavne pravice dostopa do informacij javnega značaja, so na matičnem odboru opozorili tako Informacijska pooblaščenka, Center nevladnih organizacij kot Transparency International. Zaradi predlagane spremembe je bil organiziran celo protest, podpisovala se je peticija. Tudi vsi poslanci DZ so prejeli poziv, da naj sporne spremembe ne podprejo.

Na matičnem odboru je koalicija prisluhnila nasprotovanju stroke ter podprla amandma, ki smo ga pripravili v Združeni levici. Čeprav je bil amandma že sprejet, namreč da se bo uzakonilo zgolj zaračunavanje materialnih stroškov kopiranja dokumentov, so si koalicijske stranke premislile in za sejo Državnega zbora zopet vložile amandma, s katerim se poleg zaračunavanja materialnih stroškov ponovno določa tudi možnost zaračunavanja stroškov dela in dogovorjeno rešitev izničile.

Izredno netransparenten manever ni dvignil na noge samo Združene levice, ampak tudi Informacijsko pooblaščenko, Društvo novinarjev Slovenije in Transparency International ter Evropsko združenje novinarjev in Acces Info Europe, ki se ukvarja z dostopom do informacij javnega značaja. Omenjeni so stranke koalicije pozvali, da bi sprejetje spornega amandmaja uzakonilo diskriminatornost na podlagi finančnih zmogljivosti, omejilo pravico do obveščenosti ter prekršilo vrsto mednarodnih zavez, ki jih je Slovenija podpisala s konvencijo Sveta Evrope o dostopu do uradnih dokumentov. Koalicija si je v zadnjem trenutku pod pritiskom kritične javnosti ponovno premislila in včeraj amandma umaknila.

V Združeni levici bomo predlog zakona, brez spornega amandmaja, podprli. Koalicijo pa opominjamo, da je skrajni čas, da prične izpolnjevati predvolilne obljube ter preneha z dvoličnostjo.

 

 

Deli.