Gospa »prosta trgovina« kot akviziterka mednarodnega kapitala v Sloveniji oglašuje tajne trgovinske sporazume

 

Državni zbor je danes gostil evropsko komisarko za trgovino Cecilio Malmström, ki je v svojem nastopu trgovinska in investicijska sporazuma TTIP in TiSA predstavljala kot veliko priložnost in dokumente, ki prinašajo splošno blagostanje. Cecilia Malmström je del evropskih liberalcev ALDE in razen prostotrgovinskih dogem kakšnih drugih argumentov niti ni bilo pričakovati.

V Združeni levici smo ji predstavili glavne pomisleke proti tajnim sporazumom. Koristi pri gospodarski rasti ne bo, kar dokazuje več študij glede usode slovenskega gospodarstva. Slovenija se pri njih uvršča na sam rep. Opozorili smo jo na Capaldovo študijo, ki predvideva izgubo 600 000 delovnih mest na obeh straneh Atlantika. Opozorili smo tudi, da bodo sporazumi poteptali delavske pravice, znižali okoljske in prehranske standarde, da se bo še bolj  razgradila socialna država, da se zmanjšale se bodo potrošniške pravice in tako naprej.

Gospe »prosti trgovini« smo z vprašanji vzbudili pozornost, v odgovoru pa je sicer pritrdila, da je slovensko gospodarsko res majhno, a naj nič ne skrbimo, saj se bodo pozitivne posledice pokazale preko trgovanja z nemškim gospodarstvom. S tem je vsaj lepo pokazala, komu je sporazum namenjen – velikemu kapitalu. 

Na to, da bodo sprejete določbe o regulatornem sodelovanju, zaskočni klavzuli (t.i. »ratchet clause«) – ki bo na primer onemogočila kakršen koli povratek standardov socialne države – in mehanizmu ISDS pomenile triumf transnacionalnega kapitala, je odgovorila, da so EU standardi zelo jasni (čeprav je TTIP namenjen ravno temu, da se bodo standardi znižali tako v EU kot ZDA) in da prihaja iz Švedske, kjer je transparentnost na prvem mestu. Koliko to drži, smo videli pri skandinavski upravi DUTB oz. slabe banke….

O odnosu naših političnih elit pa največ pove pojasnilo predsednika odbora iz vrst SMC, ki je evropski komisarki hitel pojasnjevati, da izraženi pomisleki niso stališča državnega zbora in vlade. Komisarka Malmström je vsaj na to odgovorila v bolj demokratičnem duhu: da razume, da je v parlamentu in imajo poslanci lahko različna politična stališča.

 

Deli.